
16PORT GIGABITSWITCH/8PORT POE+ EASY SMART SWITCH W/ 8PORT POE+
16PORT GIGABITSWITCH/8PORT POE+ EASY SMART SWITCH W/ 8PORT POE+
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Flexible Full Gigabit 16-Port PoE Configuration: 8x PoE+ (802.3at/af) 10/100/1000 Mbps RJ45 ports providing up to 30W per port and total PoE power budget of 150W, together w/ 8x Gigabit Non-PoE Port for high-speed connections.
- Easy Smart Management: Simple setup and monitor your network with easy-to-use web-based management interface and smart configuration utility.
- Network Segmentation: Abundant VLAN features improve network security via traffic segmentation.
- PoE Auto Recovery: The switch automatically detects and reboots the dropped or unresponsive PoE-powered devices without the need for manual monitoring or resetting.
- Overload Protection with Port Priority: When connected devices' total power consumption is greater than or equal to 150W, lower priority ports are disabled to prevent overloading.
- Plug and Play: Easy setup with no software installation or configuration needed.
- Advanced Software Features: Prioritize your traffic and guarantee high quality of video or voice data transmission with Port-based 802.1p/DSCP QoS and IGMP Snooping.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
What This Product Does
The TL-SG1016PE is an 16-Port Gigabit Desktop/Rack mountable Switch with 8 ports supporting the PoE+ standard. It provides a simple way to expand a wired network by transferring power and data over a single Ethernet Cable. With a total power budget of 124W, up to 30W per port, TL-SG1016PE can power more high-powered devices such as wireless Access Points (APs), IP Cameras or IP Phones. Moreover, with innovative energy-efficient technology, the TL-SG1016PE can save up to 75% of the power consumption, making it an eco-friendly solution for your business network.
How This Product Works
8 ports of TL-SG1016PE support Power over Ethernet Plus (PoE+) standard which can automatically detect and supply power to any IEEE 802.3af/at compliant device(s). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in a single cable, allowing you to expand your network where there are electrical cables or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones.
Overload Arrangement
TL-SG1016PE has a priority function which helps protect the system when its power is overloaded. If all PoE+ devices' power consumption is greater than or equal to 124W, a priority will be arranged among the 16 PoE+ ports, at which point the system will cut off the power of the lowest-priority port.
Port Priority Function
Priority (port 1 > port 2 > port 3 > port 4 > port 5 > port 6 > port F > port 8): This function helps protect the system if the power becomes overloaded. For example, if port 1, 2, 4 and 7 are using 30W (maximum power per port is 30W, the system power is 120W in total), and there is an additional device inserted into Port 3 at 25W, the system will cut off the power of Port 7 in response to the power exceeding the 120W limit., This means Port 1, 2 and 4 will use 30W, and Port 3 will use 25W, with no power will be supplied to Port 7 as it has the lowest designated priority among the ports in use.
Easy To Use
TL-SG1016PE is easy to install and use. It requires no configuration or installation. With its Desktop/Rack mountable design, outstanding performance and quality, the TP-LINK TL-SG1016PE 16-Port Gigabit Desktop/Rack mountable Switch with 8-Port PoE is a great choice for expanding your home or office network.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 11.6" |
| Height | 1.7" |
| Modular | No |
| Brand Name | TP-Link |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 110 W |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Uplink Port | No |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Source | Power Supply |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Name | 16-Port Gigabit Easy Smart PoE Switch with 8-Port PoE+ |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | TL-SG1016PE |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>16-Port Gigabit Easy Smart PoE Switch with 8-Port PoE+</li> <li>Power Cord</li> <li>Installation Guide</li> <li>Rackmount Kit</li> <li>Rubber Feet</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 14.70 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.1Q |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1016PE |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in STK-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands


8-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

OMADA 8PORT GIG EASYMNGD SWITCH OMADA 8PORT GIG EASY MANAGED SWITCH

OMADA 6-P GIG EM SWITCH 4 POE+ OMADA 6-P GIG EM SWITCH 4 POE+
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.