
16IN POS RJ12 CASH DRAWER 3 POS LOCK STEEL 5 BILL 5 COIN 2 MEDIA
16IN POS RJ12 CASH DRAWER 3 POS LOCK STEEL 5 BILL 5 COIN 2 MEDIA
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Adesso MRP-16CD Cash Drawer With Removable Cash Tray features a classic steel construction with removable insert and coin case. Its sturdy structure with a heavyduty ball bearing rollers is able to hold a maximum weight load of up to 50 kg. This basic cash box secured with 3-position locking latch alone with the flexible insert case not only provides effortless security, but also ensures high performance and efficiency. Adesso MRP-16CD is the best choice for quality, dependability, and durability.
Tech Specs
| Depth | 16" |
|---|---|
| RJ-11 | Yes |
| RJ-12 | Yes |
| Width | 16" |
| Height | 3.9" |
| Features | Adjustable Dividers |
| Lock Type | Keyed Lock |
| Brand Name | Adesso |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 16" POS Cash Drawer With Removable Cash Tray |
| Product Type | Cash Drawer |
Show all 23 specsShow fewer
| Input Voltage | 24V |
|---|---|
| Product Model | MRP-16CD |
| Package Contents | <ul> <li>16" POS Cash Drawer With Removable Cash Tray</li> <li>Coded Key</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Drawer Release Type | Electronic |
| Number of Media Slots | 1 |
| Manufacturer Part Number | MRP-16CD |
| Number of Bill Compartments | 5 |
| Number of Coin Compartments | 8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Number of Key Lock Positions | 3 |
Related Products
More in PP-CD from ADESSO INNOVATION INC and similar brands


13IN POS RJ12 CASH DRAWER 3 POS LOCK STEEL 4 BILL 5 COIN 2 MEDIA
CASH DRAWER CABLE POS-X/EPSON/CITIZEN
SV DWR TRAVEL STOP 3 ROW
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.