
16IN REPL CASH TRAY COIN TRAY ADJ BILL SLOTS MEDIA SLOT
16IN REPL CASH TRAY COIN TRAY ADJ BILL SLOTS MEDIA SLOT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This is the insert tray and coin case for the Adesso MRP-16CD, which can be obtained separately. This durable cash tray is able to hold a maximum weight load of up to 50 kg. The coin case insert is removable, while the coin dividers are adjustable for customized storage space options.
Tech Specs
| Depth | 12.8" |
|---|---|
| Width | 14" |
| Height | 2.5" |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 16" POS Cash Drawer Tray |
| Product Type | Cash Tray |
| Compatibility | 16" POS Cash Drawer (MRP-16CD) |
| Product Model | MRP-16CD-TR |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
| Additional Information | <ul> <li>Drawer Case: 5 Bill Case & 5 Coin Case & 2 Media Slots</li> <li>Drawer Interface: Standard RJ12 Connection</li> <li>Maximum Drawer Load: 110.2 lbs. (50 kg)</li> <li>Removable Coin Case</li> <li>Adjustable Dividers</li> <li>Space Underneath for Large Bills/Checks from Media Slot</li> </ul> |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | MRP-16CD-TR |
|---|---|
| Number of Bill Compartments | 5 |
| Number of Coin Compartments | 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-CD from ADESSO INNOVATION INC and similar brands


16IN POS RJ12 CASH DRAWER 3 POS LOCK STEEL 5 BILL 5 COIN 2 MEDIA
CASH DRAWER CABLE POS-X/EPSON/CITIZEN
SV DWR TRAVEL STOP 3 ROW
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.