
1080P HD A/F USB WEBCAM W/MIC PRIVACY COVER
1080P HD A/F USB WEBCAM W/MIC PRIVACY COVER
Key Features
- Plug and Play1080P resolution Auto-Focus Plug and Play
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Adesso's CyberTrack H5 is TAA compliant 1080P auto focus high resolution Desktop Webcam with H.264 video data compression that allows you to record and share colorful vivid HD quality video with fine detail. This webcam includes a built-in dual microphone that lets your voice be heard loud and clear, whether you are chatting with loved ones or doing business on a video call. Moreover, it also includes a Tripod Mount & a Privacy Shutter, with all these great features, you can easily record and transmit your videos to everyone!
- Auto Focus 1080P High Definition
- H.264 Advanced Video Compression
- 2.1 Megapixel CMOS Sensor with Maximum resolution
- Built-In Dual Microphone with Noise Cancellation
- Privacy Shutter Cover & Tripod Mount
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 3" |
| Brand Name | Adesso |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | CyberTrack |
| Product Name | 1080P HD Auto Focus Webcam with Built-in Dual Microphone |
| Product Type | Webcam |
| Product Model | CyberTrack H5-TAA |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 26 specsShow fewer
| Host Interface | USB 2.0 |
|---|---|
| Product Family | CyberTrack |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | Taiwan |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Product Condition | New |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 2.1 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 0.99 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERTRACKH5-TAA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


