
ZEBRA WIRELESS BARCODE SCANNER
ZEBRA WIRELESS BARCODE SCANNER
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- LED aimer is a perfect choice for patient-facing applications
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DS6878-SR cordless 2D imager offers the complete data capture functionality required to streamline and error-proof everyday processes. Comfortable and easy-to-use, this single device can capture all common bar codes (1D, 2D and PDF417) on labels as well as on mobile phone displays. The optional hands-free presentation cradle enables additional advanced capabilities: signature, document and photo capture; optical character recognition (OCR) to capture text in documents; and MICR to capture numeric information on the bottom of checks.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.7" |
| Height | 7.3" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Line | Symbol |
| Product Name | Symbol DS6878-SR Handheld Bar Code Reader |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Scan Pattern | Omni-directional |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Twilight Black |
|---|---|
| Depth of Field | <ul><li>0.5" - 6.3"@5mil - Code 39</li><li>1.3" - 5.4"@6mil - Code 128</li><li>8"@10mil - Code 128</li><li>0.6" - 7.2"@7.8mil - 60% UPC</li><li>0.7" - 11"@13mil - 100% UPC</li><li>1.9" - 3.5"@5mil - PDF</li><li>1" - 5.9"@6.6mil - PDF</li><li>8"@10mil - PDF</li><li>1.1" - 7.2"@10mil - Data Matrix</li></ul> |
| Product Family | Symbol |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 8.40 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | DS6878-SR20007WR |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1-D:</b></p><ul><li>UPC/EAN (UPCA/UPCE/UPCE1/EAN-8-EAN-13/JAN-8/JAN13 plus Supplementals</li><li>ISBN (Bookland)</li><li>ISSN</li><li>Coupon Code</li><li>Code 39 (Standard, Full ASCII, UCC/EAN-128, ISBT-128 Concatenated)</li><li>Code 93</li><li>Codabar/NW7</li><li>Code 11 (standard, Matrix 2 of 5)</li><li>MSI Plessey</li><li>I 2 of 5 (Interleaved 2of 5 / ITF, Discrete 2of 5 IATA, Chinese 2 of 5)</li><li>GS1 Databar (Omnidirectional,Truncated, Stacked, Stacked Omnidirectional, Limited, Expanded, Expanded Stacked, Inverse)</li><li>Base 32 (Italian Pharmacode)</li></ul><p><b>PDF417 (And Variants):</b></p><ul><li>PDF417</li><li>MicroPDF417</li><li>Composite Codes (CC-A, CC-B, CC-C)CC-B, CC-C)</li></ul><p><b>Postal:</b></p><ul><li>U.S. Postnet And Planet</li><li>U.K.</li><li>Japan</li><li>Australian</li><li>Netherlands KIX code</li><li>Royal Mail 4 State Customer</li><li>UPU ICS 4 State Postal</li><li>USPS 4CB</li></ul><p><b>2-D:</b></p><ul><li>TLC-39</li><li>Aztec (Standard, Inverse)</li><li>MaxiCode</li><li>DataMatrix/ECC 200 (Standard, Inverse)</li><li>QR Code (Standard, Inverse and Micro)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA - SOURCING and similar brands
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




