ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
Key Features
- Direct Thermal Printer for maximum label/receipt printing usability and feasibility
- 203 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- 4.25" maximum label width for your convenience and feasible usability
- 39.02" maximum label length for dependable, desired results
- Supports die-cut label media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Dispenser feature for maximum efficiency and convenience
- Comes with 8 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Zebra enhanced GK420d direct thermal printer offers the best value in a basic desktop printer, featuring a fast 5 inches per second print speed to meet your low- to medium-volume printing requirements. The GK420d has a sleek and compact design, boasts the smallest footprint in a 4-inch desktop printer, and supports a variety of applications and industries.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.1" |
| Width | 6.7" |
| Height | 6" |
| Ethernet | Yes |
| Features | Dispenser |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Black Mark |
| Flash Memory | 4 MB |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Power Source | AC Supply |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Name | GK420d Label Printer |
|---|---|
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | GK420d |
| Product Family | G |
| Product Series | G |
| Cables Included | AC |
| Label Core Size | 1.46" |
| Media Thickness | 7.87 mil |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>GK420d Label Printer</li><li>USA Power Cord</li><li>English/European/Latin America/Asian User Documentation</li></ul> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory Technology | SDRAM |
| Language Emulation | EPL2 |
| Platform Supported | PC |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | GK42-202211-000 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15</li><li>PFC</li><li>Subpart 15</li><li>VCCI</li><li>C-Tick</li><li>EN55022 Class-B</li><li>EN6100-3-2</li><li>EN6100-3-3</li><li>EN55024</li><li>CCC</li><li>TUV NRTL</li><li>IRAM</li><li>NOM</li><li>AAMI</li><li>CB Scheme IEC 60950: 1991 +A1 +A2 + A3 +A4</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | Code 11 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA - SOURCING and similar brands
ZEBRA ZD410 ZEBRA ZD410 DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME PRINTER
ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE

ZEBRA GX420T ZEBRA GX420T THERMAL TRANSFER DESKTOP PRINTER
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



