
ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE
ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE
Key Features
- Rapidly incorporate 1D and 2D barcode information to records, spreadsheets, and databases
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
IMPROVE PATIENT SAFETY AND INCREASE CAREGIVER PRODUCTIVITY WITH NEXT GENERATION SCANNING.
Bar code scanning at patient bedside is crucial in preventing medication and specimen mixups - two of the potentially deadliest errors in a hospital. But scanning bar codes in a hospital can be a challenge. There are many types of bar codes including traditional paper-based, those displayed on an electronic screen, codes printed on curved surfaces, high density codes printed On very small items and bar codes in all types of conditions - from smudged to scratched and poorly printed. Now, you can give your healthcare workers the ability to scan them all with the ds4308-hc. This feature-rich next generation 2d imager resets the bar for scanning performance, scanning range, versatility and ease-of-use. The result? The priceless peace of mind that the right patient received the right medication and the right test results, every time. The ds4308-hc - the ideal companion for laptops on workstation-on-wheels (wows) and other types of carts in your hospital.
PRZM Intelligent Imaging technology for next generation performance
Resets the bar for 2D imaging by improving decode performance and snappiness, ensuring the virtually instant capture of bar codes required in the mission critical world of healthcare.
Megapixel sensor and advanced algorithms enable first time capture of any bar code, on any medium - in virtually any condition
Give your healthcare workers true peace of mind with the ability to scan virtually any 1D, 2D or PDF417 bar code, as well as the many challenging bar codes in healthcare - including the tiny dense codes wrapped around the curved surface of a vial to bar codes that are stained or smudged.
Largest "sweet spot" for can't-miss point-and-shoot scanning simplicity
A decode range allows healthcare workers to scan any bar code type at any density nearer and farther than any other scanners in its class, making scanning truly second nature. And with omni-directional scanning,healthcare workers never need to waste valuable time aligning bar code and scanner.
Withstands constant disinfecting
IP42 sealing and a specially designed disinfectant-ready plastic housing allow safe wipe-down with a wide variety of harsh chemicals to help prevent the spread of germs.
Unsurpassed aiming technology
The crisp and bright aiming dot has the reach and brightness needed to ensure the fast capture of data.
Durable design for superior uptime
Built to survive a 6 ft./1.83 m drop to concrete, the DS4308-HC delivers reliable operation, despite the inevitable everyday drops.
Day and night 'do-not-disturb' modes
Healthcare workers can choose to mix and match the decode feedback that is right for the moment: visual (green light/red light), haptic (vibration) and an audible tone.
Superior out-of-box experience
The DS4308-HC is up and running almost instantly. Smart auto-host detect cables automatically determine which interface is attached, eliminating the need to scan numerous configuration bar codes. Over 90 international keyboards are hosted within the scanner for easy setup, all around the world.
Easy on the eyes
Thanks to a special LED wavelength and recessed lighting, when a bar code is scanned, the light that is emitted is soft and unobtrusive, preventing eye fatigue and improving the environment for patients and healthcare workers.
Tech Specs
| Width | 2.6" |
|---|---|
| Height | 6.5" |
| Length | 3.9" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS4308-HC Healthcare Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | White |
| Product Model | DS4308-HC |
| Host Interface | USB |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | DS4308 |
|---|---|
| Product Series | DS4308 |
| Package Contents | <ul> <li>DS4308-HC Healthcare Scanner</li> <li>USB Cable</li> </ul> |
| Application/Usage | Healthcare |
| Image Sensor Type | Imager |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable Included</p> |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | DS4308-HCBU2100AZA |
| Barcode Symbology Supported | <b>1-D:</b><br /> <ul> <li>UPC/EAN</li> <li>UPC/EAN with supplementals</li> <li>Bookland EAN</li> <li>ISSN</li> <li>UCC Coupon Extended Code</li> <li>Code 128</li> <li>GS1-128</li> <li>ISBT 128</li> <li>Code 39</li> <li>Code 39 Full ASCII</li> <li>Trioptic Code 39</li> <li>Code 32</li> <li>Code 93</li> <li>Code 11</li> <li>Matrix 2 of 5</li> <li>Interleaved 2 of 5</li> <li>Discrete 2 of 5</li> <li>Codabar</li> <li>MSI</li> <li>Chinese 2 of 5</li> <li>GS1 DataBar variants</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>ISBT Concat</li> </ul> <b>2-D:</b><br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>MicroPDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Data Matrix</li> <li>Maxicode</li> <li>QR Code</li> <li>MicroQR</li> <li>Aztec</li> <li>Han Xin</li> </ul> <b>Postal:</b><br /> <ul> <li>Australian Post</li> <li>US PLANET</li> <li>Royal Mail 4 State Customer</li> <li>US POS TNET</li> <li>KIX Code (Dutch)</li> <li>UK Postal</li> <li>Japan Post</li> <li>UPU 4 State Postal FICS (Post US4)</li> <li>USPS 4 State Postal (Post US3)</li> <li>Canadian Post (Postbar)</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA - SOURCING and similar brands
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




