ZEBRA GX420T ZEBRA GX420T THERMAL TRANSFER DESKTOP PRINTER
ZEBRA GX420T ZEBRA GX420T THERMAL TRANSFER DESKTOP PRINTER
Key Features
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer for maximum label/receipt printing usability and feasibility
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- 4.25" maximum label width for dependable, desired results
- 39" maximum label length for dependable, desired results
- Supports black bar media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Comes with 8 MB standard memory to make you productive with the direct thermal/thermal transfer printer smooth performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The best-in-class enhanced GX420t thermal transfer printer offers the widest range of features, and fast 6 inches per second print speed to meet all your low- to medium-volume printing requirements. The GX420t has a sleek and compact design, boasts the easiest ribbon loading system on the market, and supports a variety of applications and industries.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10" |
| Width | 7.6" |
| Height | 7.5" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Fanfold |
| Serial Port | Yes |
| Flash Memory | 4 MB |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Power Source | AC Supply |
Show all 46 specsShow fewer
| Product Name | GX420t Label Printer |
|---|---|
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | GX420t |
| Product Family | G Series |
| Product Series | G Series |
| Cables Included | USB |
| Label Core Size | 1.50" |
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>GX420t Label Printer</li><li>US Power Cords</li><li>6 feet USB Cable</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Ribbon Core Size | 0.50" |
| Application/Usage | Desktop |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | SDRAM |
| Language Emulation | ZPL |
| Platform Supported | PC |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | GX42-102410-000 |
| Power Cable Localization | US |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15</li><li>PFC</li><li>Subpart 15</li><li>VCCI</li><li>C-Tick</li><li>EN55022 Class-B</li><li>EN6100-3-2</li><li>EN6100-3-3</li><li>EN55024</li><li>CCC</li><li>CB Scheme IEC 60950: 1991 +A1 +A2 + A3 +A4</li><li>TUV NRTL</li><li>IRAM</li><li>NOM</li><li>AAMI</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | Code 128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA - SOURCING and similar brands
ZEBRA ZD410 ZEBRA ZD410 DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME PRINTER

ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



