
ZEBRA WIRELESS BARCODE SCANNER
ZEBRA WIRELESS BARCODE SCANNER
Key Features
- Rapidly incorporate 1D and 2D barcode information to records, spreadsheets, and databases
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DS6878-DL cordless 2D imager offers the complete data capture functionality required to streamline and error-proof everyday processes. Comfortable and easy-to-use, this single device can capture all common bar codes (1D, 2D and PDF417) on labels as well as on mobile phone displays. The on-board drivers license parsing agent enables instant decoding of bar coded information on driver's licenses to support a wide variety of value-added applications. The optional hands-free presentation cradle enables additional advanced capabilities: signature, document and photo capture; optical character recognition (OCR) to capture text in documents; and MICR to capture numeric information on the bottom of checks.
Tech Specs
| Width | 2.7" |
|---|---|
| Height | 7.3" |
| Length | 3.9" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS6878-DL Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Twilight Black |
| Product Model | DS6878-DL |
| Limited Warranty | 3 Year |
Show all 22 specsShow fewer
| Image Sensor Type | Imager |
|---|---|
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 8.40 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS6878-TDBU0100ZWR |
| Barcode Symbology Supported | <b>1-D:<br></b><ul><li>UPC/EAN (UPCA/UPCE/UPCE1/EAN-8-EAN-13/JAN-8/JAN13 plus supplementals</li><li>ISBN (Bookland)</li><li>ISSN</li><li>Coupon Code</li><li>Code 39 (Standard, Full ASCII, UCC/EAN-128, ISBT-128 Concatenated)</li><li>Code 93</li><li>Codabar/NW7</li><li>Code 11 (standard, Matrix 2 of 5)</li><li>MSI Plessey</li><li>I 2of 5 (Interleaved 2of 5 /ITF, Discrete 2of 5 IATA, Chinese 2 of 5)</li><li>GS1 Databar (Omnidirectional, Truncated, Stacked, Stacked Omnidirectional, Limited, Expanded, Expanded Stacked, Inverse)</li><li>Base 32 (Italian Pharmacode)</li></ul><b>PDF417 (and Variants):</b><br><ul><li>PDF417</li><li>microPDF417</li><li>Composite Codes (CC-A, CC-B, CC-C)</li></ul><b>Postal:</b><br><ul><li>U.S. Postnet and Planet</li><li>U.K.</li><li>Japan</li><li>Australian</li><li>Netherlands KIX code</li><li>Royal Mail 4 State Customer</li><li>UPU ICS 4 State Postal</li><li>USPS 4CB</li><li>Canadian Post (Postbar)</li></ul><b>2-D:</b><br><ul><li>TLC-39</li><li>Aztec (Standard, Inverse)</li><li>MaxiCode</li><li>DataMatrix/ECC 200 (Standard, Inverse)</li><li>QR Code (Standard, Inverse and Micro)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-PS from ZEBRA - SOURCING and similar brands


ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE

ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE

ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
