ZEBRA GX430T GX430T THERMAL TRANSFER LABEL PRINTER
ZEBRA GX430T GX430T THERMAL TRANSFER LABEL PRINTER
Key Features
- Thermal Transfer Printer for maximum label/receipt printing usability and feasibility
- 300 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- 4.25" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- 39" maximum label length to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports black bar media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Comes with 8 MB standard memory to make you productive with the thermal transfer printer smooth performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The best-in-class GX430t thermal transfer printer offers the widest range of features, 4 inches per second print speed and 300 dpi resolution to meet all your low- to medium-volume printing requirements. The GX430t has a sleek and compact design, boasts the easiest ribbon loading system on the market, and supports a variety of applications and industries. GX430t desktop printer is a smart investment that?s always a perfect fit.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10" |
| Width | 7.6" |
| Height | 7.5" |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Receipt |
| Serial Port | Yes |
| Flash Memory | 4 MB |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Product Name | GX430t Thermal Label Printer |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
Show all 38 specsShow fewer
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Product Model | GX430t |
| Product Family | G Series |
| Product Series | G Series |
| Cables Included | AC |
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>GX430t Thermal Label Printer</li><li>Power Cord USA</li></ul> |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory Technology | SDRAM |
| Language Emulation | ZPL II |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Additional Information | <ul><li>No Real Time Clock</li><li>32 bit RISC processor</li><li>Quick and easy ribbon loading system</li><li>OpenACCESS design for easy media loading</li><li>Dual-wall reinforced plastic construction</li><li>User Documentation: English/European/Latin America/Asian</li></ul> |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | GX43-100310-000 |
| Barcode Symbology Supported | UCC/EAN 128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 4 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
Related Products
More in RP-TR from ZEBRA - SOURCING and similar brands

ZEBRA GX420T ZEBRA GX420T THERMAL TRANSFER DESKTOP PRINTER
ZEBRA GX420T ZEBRA GX420T THERMAL PRINTER REFURB

ZEBRA ZD420D ZD420D DIRECT THERMAL DESKTOP PRINTER REFURB
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



