ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE
ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE
Key Features
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Label Print gives dependable results with maximum productivity
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- 4.25" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- 39" maximum label length for your convenience and feasible usability
- Supports black mark media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 8 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The best-in-class enhanced GX420d direct thermal printer offers the widest range of features, and fast 6 inches per second print speed to meet all your low- to medium-volume printing requirements. The GX420d has a sleek and compact design, boasts the smallest footprint in a 4-inch desktop printer, and supports a variety of applications and industries.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.3" |
| Width | 6.8" |
| Height | 6" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Tag Stock |
| Serial Port | Yes |
| Flash Memory | 4 MB |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Power Source | AC Supply |
Show all 45 specsShow fewer
| Product Name | GX420d Label Printer |
|---|---|
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Product Model | GX420d |
| Product Family | G Series |
| Product Series | G Series |
| Cables Included | USB |
| Label Core Size | 1.50" |
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>GX420d Label Printer</li><li>US Power Cords</li><li>6 feet USB Cable</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | SDRAM |
| Language Emulation | EPL |
| Platform Supported | PC |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | GX42-202410-000 |
| Power Cable Localization | US |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15</li><li>Subpart 15</li><li>VCCI</li><li>C-Tick</li><li>EN55022 Class-B</li><li>EN6100-3-2</li><li>EN6100-3-3</li><li>EN55024</li><li>CCC</li><li>PFC</li><li>CB Scheme IEC 60950: 1991 +A1 +A2 + A3 +A4</li><li>TUV NRTL</li><li>IRAM</li><li>NOM</li><li>AAMI</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | Code 128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA - SOURCING and similar brands
ZEBRA ZD410 ZEBRA ZD410 DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME PRINTER

ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



