ZEBRA GK420T GK420T THERMAL TRANSFER DESKTOP PRINTER
ZEBRA GK420T GK420T THERMAL TRANSFER DESKTOP PRINTER
Key Features
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 203 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Get great quality printing results with label print printing
- 4.25" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- 39" maximum label length to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports black bar media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory to make you productive with the direct thermal/thermal transfer printer smooth performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Zebra enhanced GK420t thermal transfer printer offers the best value in a basic desktop printer, featuring a fast 5 inches per second print speed to meet your low- to medium-volume printing requirements. The GK420t has a sleek and compact design, boasts the easiest ribbon loading system on the market, and supports a variety of applications and industries.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10" |
| Width | 7.6" |
| Height | 7.5" |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Fanfold |
| Serial Port | Yes |
| Flash Memory | 4 MB |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | GK420t Label Printer |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Parallel Port | Yes |
| Product Model | GK420t |
| Product Family | G Series |
| Product Series | G Series |
| Cables Included | USB |
| Label Core Size | 1.50" |
| Media Thickness | 0.01 mil |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>GK420t Label Printer</li><li>USA Power Cords</li><li>6 feet USB Cable</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Ribbon Core Size | 0.50" |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory Technology | SDRAM |
| Language Emulation | ZPL II |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | GK42-102510-000 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15</li><li>Subpart 15</li><li>VCCI</li><li>C-Tick</li><li>EN55022 Class-B</li><li>EN6100-3-2</li><li>EN6100-3-3</li><li>EN55024</li><li>CCC</li><li>CB Scheme IEC 60950: 1991 +A1 +A2 + A3 +A4</li><li>TUV NRTL</li><li>IRAM</li><li>NOM</li><li>AAMI</li><li>PFC</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | EAN-13 With 2 or 5 Digit Extension |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA - SOURCING and similar brands
ZEBRA ZD410 ZEBRA ZD410 DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME PRINTER

ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



