ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
Key Features
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Label Print gives dependable results with maximum productivity
- 4.25" maximum label width for dependable, desired results
- 39" maximum label length to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports black mark media type for better reliance and maximum usability
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Zebra enhanced GK420d direct thermal printer offers the best value in a basic desktop printer, featuring a fast 5 inches per second print speed to meet your low- to medium-volume printing requirements. The GK420d has a sleek and compact design, boasts the smallest footprint in a 4-inch desktop printer, and supports a variety of applications and industries.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.3" |
| Width | 6.8" |
| Height | 6" |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Fanfold |
| Serial Port | Yes |
| Flash Memory | 4 MB |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | GK420d Label Printer |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Type | Direct Thermal Printer |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Parallel Port | Yes |
| Product Model | GK420d |
| Cables Included | AC |
| Label Core Size | 1.50" |
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>GK420d Label Printer</li><li>USB Cable</li><li>US Power Cords</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | SDRAM |
| Language Emulation | XML |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GK42-202510-000 |
| Power Cable Localization | US |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15</li><li>Subpart 15</li><li>VCCI</li><li>C-Tick</li><li>EN55022 Class-B</li><li>EN6100-3-2</li><li>EN6100-3-3</li><li>EN55024</li><li>CCC</li><li>CB Scheme IEC 60950: 1991 +A1 +A2 + A3 +A4</li><li>NOM</li><li>AAMI</li><li>PFC</li><li>TUV NRTL</li><li>IRAM</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | Aztec Code |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA - SOURCING and similar brands
ZEBRA ZD410 ZEBRA ZD410 DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME PRINTER

ZEBRA GK420D ZEBRA GK420D DIRECT THERMAL DESKTOP MONOCHROME
ZEBRA GX420D GX420D DIRECT THERMAL LABEL RECEIPT BARCODE
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



