
ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE
ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE
Key Features
- Rapidly incorporate 1D and 2D barcode information to records, spreadsheets, and databases
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ANY BARCODE . A NEW LEVEL OF PERFORMANCE . MORE VERSATILITY.
If you're looking for extraordinary flexibility and performance in your handheld scanner, the next-generation scanning technology in the DS4308 delivers. Its truly extraordinary range does the job of two scanners, allowing you to scan nearer and farther than any other scanner in this class. Your workers can scan virtually any bar code. The DS4308 does it all - 1D or 2D, electronic or printed on paper labels or plastic cards, even if the bar code is dirty, scratched or poorly printed. With PRZM Intelligent Imaging inside, your workers can capture bar codes as fast as they can pull the scan trigger. And that means no more Point-of-Sale exceptions that can turn into longer lines, longer wait times and lost sales. The DS4308 - a new class of scanner for a new world of bar codes.
Tech Specs
| Width | 2.6" |
|---|---|
| Height | 6.5" |
| Length | 3.9" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS4308-SR Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Black |
| Product Model | DS4308-SR |
| Host Interface | USB |
| Image Sensor Type | Imager |
Show all 19 specsShow fewer
| Scanning Capability | 2D |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | DS4308-SR7U2100PZW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:<br></b><ul><li>UPC/EAN</li><li>UPC/EAN with supplementals</li><li>Bookland EAN</li><li>ISSN</li><li>UCC Coupon Extended Code</li><li>Code 128</li><li>GS1-128</li><li>ISBT 128</li><li>Code 39</li><li>Code 39 Full ASCII</li><li>Trioptic</li><li>Code 39</li><li>Code 32</li><li>Code 93</li><li>Code 11</li><li>Matrix 2 of 5</li><li>Interleaved 2 of 5</li><li>Discrete 2 of 5</li><li>Codabar</li><li>MSI</li><li>Chinese 2 of 5</li><li>GS1 DataBar variants</li><li>Korean 3 of 5</li><li>ISBT Concat</li></ul><b>2D:</b><br><ul><li>PDF417</li><li>MicroPDF417</li><li>Composite Codes</li><li>TLC-39</li><li>Data Matrix</li><li>Maxicode</li><li>QR Code</li><li>MicroQR</li><li>Aztec</li><li>Han Xin</li></ul><b>Postal:</b><br><ul><li>Australian Post</li><li>US PLANET</li><li>Royal Mail 4 State Customer</li><li>US POSTNET</li><li>KIX Code (Dutch)</li><li>UK Postal</li><li>Japan Post</li><li>UPU 4 State Postal FICS (Post US4)</li><li>USPS 4 State Postal (Post US3)</li><li>Canadian Post (Postbar)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA - SOURCING and similar brands
More from ZEBRA - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




