
WIRELESS PRESENTER W/ LASER POINTER
WIRELESS PRESENTER W/ LASER POINTER
Key Features
- Long range 2.4GHz wireless technology provides true freedom for effective presentation has up to a 50 feet range, which is ideal for a large conference room.
- Features an ergonomic design with soft touch material, making it easy to hold the device and navigate through the buttons.
- Preset RF connection without the need for a software driver enables true plug-and-play capability.
- This easy-to-use wireless device offers effortless PowerPoint presentation controls with built-in laser pointer. Keys allow you to page up, page down, exit/resume presentation mode, and darken screen.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Targus Wireless Presenter with Laser Pointer makes it easy to control your presentation from up to 50 feet away. The ergonomic design with soft touch surface makes it easy to hold the device in your hand and navigate through the buttons comfortably. The built-in laser pointer allows you to highlight key points while the other keys allow you to page up, page down, exit/resume presentation mode, and darken screen. The preset RF connection enables true plug-and-play capability; no driver is required.
Tech Specs
| Width | 1.6" |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Length | 4.2" |
| Brand Name | Targus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | AMP16US Presentation Pointer |
| Product Type | Presentation Pointer |
| Product Color | Black |
| Product Model | AMP16US |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>AMP16US Presentation Pointer</li><li>USB Receiver</li><li>1 x AAA Battery</li><li>User Guide</li></ul> |
Show all 30 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Movement Detection | Laser |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <ul><li>USB Port</li></ul><p><b>Operating Systems:</b></p><ul><li>Windows 7</li><li>Windows 2000</li><li>Windows XP</li><li>Windows Vista</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
| Manufacturer Part Number | AMP16US |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
Related Products
More in IPD from TARGUS and similar brands

SBID-QX265-B EDU WALL MOUNT MX-V2 GX SERIES 6000 KIT
SURFACE HUB 2 CAMERA BA US/CA HW COMMERCIAL
CLICKSHARE BUTTON GEN4 SET US
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



