WD RED 6TB 3.5 SATA 5400RPMHDD INTERNAL (SATA/600)
WD RED 6TB 3.5 SATA 5400RPMHDD INTERNAL (SATA/600)
Key Features
- Specifically designed for use in NAS systems with up to 8 bays
- Supports up to 180 TB/yr workload rate
- NASware firmware for compatibility
- 3-year limited warranty
- Small and home office NAS systems in a 24x7 environment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tackle Intensity with WD Red™ Plus
Packed with power to handle the small- to medium-sized business NAS environments and increased workloads for SOHO customers, WD Red™ Plus is ideal for archiving and sharing, as well as RAID array rebuilding on systems using ZFS and other file systems. Built and tested for up to 8-bay NAS systems, these drives give you the flexibility, versatility, and confidence in storing and sharing your precious home and work files.
For Small or Medium Businesses
Stream, backup, share, and organize your digital content with a NAS and WD Red™ Plus drives designed to effortlessly share content with the devices at your home or business. NASware™ 3.0 technology increases your drives' compatibility with your existing network and devices. For larger businesses with up to 24 bays, count on WD Red™ Pro drives to deliver exceptional performance.
Exclusive NASware 3.0
Not just any drive will do. Get up to 112TB of capacity in your 8-bay NAS system and with Western Digital's exclusive NASware 3.0 technology, you can optimize each and every drive. Built into every WD Red™ Plus hard drive, NASware 3.0's advanced technology improves storage performance by increasing compatibility, integration, upgradeability, and reliability.
Built for Optimum NAS Compatibility
WD Red™ Plus drives with NASware™ technology takes the guesswork out of selecting a drive. Optimized for NAS systems, our unique algorithm balances performance and reliability in NAS and RAID environments. Simply put, a WD Red™ Plus drive is one of the most compatible drives available for NAS enclosures. But don't take our word for it. WD Red™ PLUS drives are a reflection of extensive NAS partner technology engagement and compatibility-testing.
WD Red™ Pro for Big Business
If you're looking for heavy duty performance for NAS, WD Red™ Pro drives deliver exceptional performance for the medium to large business customer with extreme demands. For NAS environments with 9 to 24 bays, WD Red™ Pro drives deliver uncompromising performance and unwavering assurance backed by a 5-year limited warranty.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 64 MB |
| Height | 1" |
| Features | Advanced Format |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Red Plus |
| Product Name | Red Plus 6TB NAS Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 30 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Model | WD60EFRX |
| Product Family | Red Plus |
| Drive Interface | SATA |
| Endurance (TBW) | 180 TB |
| Network (RJ-45) | No |
| Device Supported | Storage System |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Platform Supported | Mac |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| System Requirements | <b>Operating System(s):</b><br><ul><li>Windows 8</li><li>Windows 7</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WD60EFRX |
| Operating Power Consumption | 5.30 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATSSD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands

WD RED 2TB HARD DRIVE 3.5 INTERNAL SATA (SATA/600)

WD RED 4TB 5400RPM (INTELLLIPOWER) SATA-6GBPS 64MB
CAT6A BENDNFLEX ULTRA-THIN SNAGLESS PATCH CABLE 650MHZ
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



