
WD BLUE 750 GB HARD DRIVE 2.5 INTERNAL SATA (SATA/600) 5400RPM
WD BLUE 750 GB HARD DRIVE 2.5 INTERNAL SATA (SATA/600) 5400RPM
Key Features
- Provides sufficient storage capacityof 750 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- Enhance data processing speed with 8 MB cache buffer
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Hard Drive offers a cost-effective storage solution for your PC
- StableTrac featureenhances productivity while providing added dependability, ensuring a seamless and efficient workflow
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WD BLUE™
Mobile Hard Drives
WD Blue hard drives deliver solid performance and reliability while providing you with all the space you need to hold an enormous amount of photos, videos and files. These drives are designed for use as primary drives in notebooks and external enclosures.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Buffer | 8 MB |
| Height | 0.4" |
| Features | Low Power Consumption |
| SATA Pin | 7-pin |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Blue |
| Product Name | WD Blue WD7500BPVX Hard Drive |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Type | Hard Drive |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Product Model | WD7500BPVX |
| Product Family | Blue |
| Average Latency | 5.50 ms |
| Drive Interface | SATA |
| Storage Capacity | 750 GB |
| Platform Supported | Mac |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| System Requirements | <b>Operating System(s):</b><br><ul><li>Windows 7</li><li>Windows 8</li><li>Mac OS</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 5.44 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | WD7500BPVX |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 138 MB/s (1.1 Gbit/s) |
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


