
WD 500GB SATA HARD DISK DRIVE
WD 500GB SATA HARD DISK DRIVE
Key Features
- Specifically designed for small form factor desktops, laptops, and Mac computers
- Performance 2.5-inch hard drives available in up to 1TB capacities
- Designed for creative professionals, gamers, and system builders
- An industry-leading 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Great Things Come in Small Packages - WD Black™ 2.5-inch PC Hard Drives are designed to enhance your PC experience, whether at home in your new all-in-one desktop, or on-the-go in your trusty notebook. With up to 1TB of storage running at 7200 RPM, you get an extremely fast high-capacity mobile hard drive, offering the perfect storage solution for a digital artist, video editor, photographer, or gamer. Backed by an industry leading 5-year limited warranty, WD Black 2.5-inch Hard Drives combine performance and capacity with the reliability of a brand you can trust..
For Creative Professionals - Give yourself the room to bring your enormous digital portfolio wherever you're at with WD Black™ 2.5-inch PC Hard Drives. With up to 1TB of 7200 RPM-Class high-performance storage, WD Black 2.5-inch Hard Drives give you the power to create while on the go, so you can offload, edit, and shoot without fear of running out of space anytime soon.
For Gamers - WD Black™ 2.5-inch PC Hard Drives offer the perfect storage solution for your gaming rig. WD Black 2.5-inch Hard Drives are purpose-built and tested to ensure they can handle the high-performance tasks you need. With up to 1TB of capacity, you get the space you need for your game's downloadable content, large cache sizes for fast load times, and 7200 RPM-Class drive for desktop-level performance.
Industry Leading Warranty - WD Black™ 2.5-inch PC Hard Drives are tested under more strenuous conditions over a longer period when compared to our standard hard drives. This comprehensive testing ensures an overall quality benchmark for a stable, high performance storage solution backed by an industry leading 5-year limited warranty.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Buffer | 32 MB |
| Height | 0.3" |
| Features | Advanced Format |
| Brand Name | Western Digital |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Black |
| Product Name | Black 500GB 2.5-inch Performance Hard Drive |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Type | Hard Drive |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Product Model | WD5000LPLX |
| Product Family | Black |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WD5000LPLX |
| Operating Power Consumption | 2 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands


WD 500GB SATA ENTERPRISE HDD
WD RE 250GB 7200RPM SATA-6GBPS 64MB BUFFER 3.5IN INTERNAL HARD

WD BLUE 750 GB HARD DRIVE 2.5 INTERNAL SATA (SATA/600) 5400RPM
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
