
WD GREEN DESKTOP 3TB 3.5 INTERNAL HARD DRIVE
WD GREEN DESKTOP 3TB 3.5 INTERNAL HARD DRIVE
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 3 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- Enjoy rapid processing speeds with 64 MB cache buffer for enhanced performance
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 3.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Hard Drive enables Mac apps to load significantly faster, maintaining high performance for optimal productivity
- IntelliPower featuresignificantly improves reliability and usability, ensuring a seamless and efficient user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WD GREEN™
Capacity Storage
WD Green storage is designed specifically with reliability in mind for an increased drive lifespan. The advantage of being cool and quiet impacts overall reliability while reduced heat output, decreased power consumption, quiet acoustics, and best-in-class power management make WD Green a leader when compared to the competition.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 64 MB |
| Height | 1" |
| Features | Advanced Format |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Green |
| Product Name | Green WD30EZRX Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | WD30EZRX |
|---|---|
| Product Family | Green Desktop |
| Product Series | Desktop |
| Drive Interface | SATA |
| Network (RJ-45) | No |
| Storage Capacity | 3 TB |
| Platform Supported | Mac |
| System Requirements | <b>Operating System(s):</b><br><ul><li>Windows 7</li><li>Windows 8</li><li>Mac OS</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | WD30EZRX |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 600 MB/s (4.7 Gbit/s) |
Related Products
More in SASHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands

WD 900GB SAS 10KRPM 12GBPS 128MB 2.5
HGST 1TB 7200RPM SATA 6GBPS 3.5 HDD
HGST ULTRASTAR 7K4000 3TB 3.5 6GBPS 7.2K ENTERPRISE SAS HDD
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



