
WD 1TB AV GP SATA 6GBS 3.5 1 TB
WD 1TB AV GP SATA 6GBS 3.5 1 TB
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- Enjoy rapid processing speeds with 64 MB cache buffer for enhanced performance
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 3.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
- Experience rapid booting times with hard drive on your Mac, ensuring maximum efficiency
- Reduced Power Consumption featureoptimizes efficiency and convenience, ensuring a smooth and productive user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WD AV-GP SATA hard drives store more hi-def audio and video than ever before - up to 3 TB. They are optimized with SilkStream technology to capture data from up to 12 simultaneous HD video treams. And with 24x7 operation, low temperature, and best-in-class reliability, WD AV-GP hard drives are ideal for DVR/PVR and video surveillance applications.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 64 MB |
| Height | 1" |
| Features | Advanced Format |
| SATA Pin | 7-pin |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | AV-GP |
| Product Name | AV-GP WD10EURX Hard Drive |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Type | Hard Drive |
|---|---|
| Product Model | WD10EURX |
| Product Family | AV-GP |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Storage System |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WD10EURX |
| Certifications & Standards | <ul><li>C-Tick</li><li>CE</li><li>F.I.T</li><li>Canada ICES-003 Class B</li><li>Canada NMB-003 Classe B</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


