USB WALL CHARGER TRAVEL CHARGER W/ QUICK CHARGE 4X FASTER CHARGE
USB WALL CHARGER TRAVEL CHARGER W/ QUICK CHARGE 4X FASTER CHARGE
Key Features
- Ideal for charging smartphones, tablets, e-readers and MP3 players while traveling
- Charges Quick Charge 3.0 devices up to 4 times faster than normal USB charging
- Auto-sensing USB port adjusts charging power to your non-QC 3.0 device up to 5V/2.4A
- Stops charging when connected device is at full capacity to protect battery from damage
- Connects to any NEMA 1-15R, 5-15R or 5-15R/20R AC outlet for immediate charging
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
1-Port USB Wall Charger Gets Your Mobile Device up to Capacity Wherever You Are
This single-port USB wall charger with Quick Charge 3.0 technology lets you quickly and safely charge your USB-A mobile device. Plug it into any NEMA 1-15R, NEMA 5-15R or NEMA 5-15/20R AC outlet to ensure your smartphone, tablet, digital camera, e-reader, MP3 player or other USB-A device receives a satisfactory battery charge.
Charges Quick Charge 3.0-Compatible Devices up to 4 Times Faster than Standard Chargers
The USB-A port supports Quick Charge 3.0 Class A 5/9/12V technology. Instead of charging at a preset power level, the U280-W01-QC3-1 adjusts to provide as much power as your QC 3.0-compliant device's battery can handle. Available outputs include 6-6.5V/3A, 5-9V/2A and 9-12V/1.5A, which can charge your device up to four times faster than traditional USB wall chargers. A multi-colored LED indicates which charge level your connected device is drawing.
Built-In Auto-Sensing Adjusts to Proper Power Level to Get Your Device to 100%
The USB-A port features auto-sensing technology that detects when a non-Quick Charge device is connected. It then automatically adjusts to the appropriate power level up to 5V/2.4A, perfect for fast-charging tablets and e-readers. The unit protects against overheating, overcurrent and overcharging-in fact, it stops charging as soon as your devices' batteries are at full capacity.
Folding Plug Design Perfectly Sized for Travel
The compact USB travel charger, small enough to fit in the palm of your hand, is easy to carry in your purse, suitcase, backpack or laptop bag. The NEMA 1-15P plug folds into the unit when not in use to shield it from damage and prevent it from snagging or scratching your bag's contents.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.1" |
| Width | 1.7" |
| Height | 2.2" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U280-W01-QC3-1 AC Adapter |
| Product Type | AC Adapter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | U280-W01-QC3-1 |
| Output Voltage | 3.6 V DC |
| Device Supported | Mobile Device |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>U280-W01-QC3-1 AC Adapter</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Output Power | 18 W |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U280-W01-QC3-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands
DUAL USB CAR CHARGER FOR TABLET AND SMARTPHONES W/QUICK CHARGE 3.0
2PORT USB WALL / TRAVEL CHARGER SMARTPHONE / TABLETS 5V 3.4A 17W
USB TYPE CA CAR CHARGER DUAL-PORT QUICK CHARGE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.