USB SOUND BAR SPEAKER 5WX2
USB SOUND BAR SPEAKER 5WX2
Key Features
- Admire each phrase and feel the roar of deep bass with the S5 2.0 Sound Bar Speaker
- 2.0 speaker configuration for a reliable, immersive surround sound experience
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso Xtream S5 is a high power 5W*2 desktop USB speaker sound bar. Just plug the USB cable into your computer and immerse yourself in the rich sound of music movies and games as this speaker system is integrated with dual speaker units that deliver mind blowing stereo sound. Suitable for home office and school. It is also a perfect gift for friends and family.
High Performance Output
The Xtream S5 USB Sound Bar Speaker packs mind-blowing sound into a 5w*2 large dual drive unit. High-quality sound lets you indulge in the sea of music. Brings sound to life for a fantastically dynamic audio experience.
Built-In Stereo Sound Chip
The built-in sound chip allows direct plug-and-play USB connectivity, eliminating the need for separate audio and microphone connections. The speaker delivers clear and crisp stereo sound.
Multi-Platform Compatibility
Compatible with all major operating systems, Xtream S5 connects to any USB enabled device. Mini and compact, its easy to carry music anywhere.
Plug & Play
The computer speaker is USB powered, The sound bar speaker is easy to install, simply connect the USB to your computer and you can start using it.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.4" |
| Width | 12" |
| Height | 2.4" |
| Features | Plug and Play |
| Portable | Yes |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | USB |
| Product Line | Xtream |
| Product Name | Sound Bar Speaker |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Type | Sound Bar Speaker |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>PC</li> <li>Laptops</li> <li>Mac OS</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | S5 |
| RMS Output Power | 10 W |
| Application/Usage | Gaming |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | XTREAM S5 |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 160 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PSPKR from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
