
USB-C UNIVERSAL DOCK
USB-C UNIVERSAL DOCK
Key Features
- 1x USB-C 10Gbps (USB 3.2 Gen 2x1) upstream host port for output expansion
- Dual video output supported through 2x HDMI 2.0 and 2x DP ports - DP/DP, DP/HDMI, HDMI/DP, HDMI/HDMI - at up to 4K/60Hz per output with HDCP 1.4+
- 2x USB-C 10Gbps (USB 3.2 Gen 2x1) ports, rear capable of video output simultaneously with the rightmost DP/HDMI pair, and 2x USB-A 5Gbps (USB 3.2 Gen 1x1) ports for external accessories with 5V/1.5A charging and power delivery
- 2x USB-A 480Mbps (USB 2.0) ports for external accessories such as keyboards and mice
- 1x RJ45 Gigabit Ethernet (1GbE) with network and Internet connection speeds of up to 1000Mbps
- 3x 3.5mm audio ports for audio out, microphone, and audio out/microphone, respectively
- 1x microSD and 1x SD card reader slots with SD/TF 3.0, UHS-I (up to 104MBps) support
- LED status lights for simple operational indicators
- 120W (20V/6A) power adapter to supply all ports and devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Product Features | Your Everything Dock
The Sabrent USB-C Universal Docking Station (DS-UICA) is the ultimate docking solution for your laptop, portable computer, smart portables, and other compatible USB-C devices. You can expand your experience for endless possibilities with every type of port imaginable.
USB Galore
Dual 10Gbps (USB 3.2 Gen 2x1) USB-C ports and dual 5Gbps (USB 3.2 Gen 1x1) USB-A ports are useful for newer, power-hungry devices up to 5V/1.5A, while the dual 480Mbps (USB 2.0) USB-A ports are convenient for mice, keyboards, and legacy devices.
Display Your Way
This docking station has dual HDMI 2.0 and dual DisplayPort 1.4 ports for DP/DP, DP/HDMI, HDMI/DP, and HDMI/HDMI dual output at up to 4K@60Hz each. The rear USB-C port can also output in tandem with the rightmost DP/HDMI pair for extra flexibility.
But There's More
RJ45 Gigabit Ethernet (1GbE) for fast network and Internet access, a dual-purpose microSD/SD card reader with UHS-I (104MBps) support, and three 3.5mm audio ports for audio out, microphone, and in/out. Go ahead, connect everything.
Near-limitless potential
If you have been searching for a quality, do-everything USB-C dock, we have the perfect solution. The Sabrent USB-C Universal Docking Station (DS-UICA) has near-limitless potential with a wide variety of ports and capabilities to enhance your computing experience. Enjoy and get the most out of your laptop, ultrabook, Chromebook, Android phone or tablet, MacBook, Apple iPhone or iPad, and more with this incredibly compact and featureful docking station. Everything is connected through a 10Gbps (USB 3.2 Gen 2x1) USB-C upstream host port designed for modern machines. Downstream it has two 10Gbps USB-C ports, two 5Gbps (USB 3.2 Gen 1x1) USB-A ports, and two 480Mbps (USB 2.0) USB-A ports. The first four are capable of delivering 5V/1.5A and the latter two are great for keyboards and mice.
This dock has it all, including dual video output via two pairs of HDMI 2.0 and DP ports with the optional use of a single USB-C port for display. Simultaneous output up to 4K@60Hz is possible with DSC. Forget unreliable Wi-Fi, connect to your network and Internet at up to 1000Mbps with wired Gigabit Ethernet (1GbE). You can also easily access your content with the built-in, dual microSD/SD card reader with UHS-I (104MBps) support. On top of that, there's three 3.5mm ports for audio out, microphone, and one for audio in/out. We've included a USB-C to USB-C cable and an external power adapter to power everything with device charging up to 80W. The docking station has a cradle for your device of choice with front-facing LEDs for extra clarity.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Width | 5.10" |
| Height | 2.43" |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Brand Name | Sabrent |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Cable Length | 2.30 ft |
| Color Family | Gray |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | Sabrent, Inc |
Show all 49 specsShow fewer
| Product Line | Universal |
|---|---|
| Product Name | USB-C Universal Docking Station, Dual Monitor Displaylink Dock |
| Product Type | Docking Station |
| Audio Line In | Yes |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Model | DS-UICA |
| Audio Line Out | Yes |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Mouse |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>USB-C Universal Docking Station, Dual Monitor Displaylink Dock</li><li>120W Power Adapter</li><li>70cm USB-C to USB-C Cable</li></ul> |
| Power Source Type | Power Adapter |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C 10Gbps (USB 3.2 Gen 2x1) ports |
| Memory Card Reader | Yes |
| Brand Compatibility | Apple |
| Charging Capability | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
| Memory Card Supported | microSD |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | DS-UICA |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Operating System Supported | ChromeOS 51 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sabrent.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from SABRENT and similar brands


LOGI BOLT USB RECEIVER

USB LAPTOP COOLING PAD BLACK SUPPORTS UP TO 17IN LAPTOPS
THINKCENTRE TINY POWER CAGE
More from SABRENT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



