
USB 3.0 HUB W/ POWER SWITCHES
$16.15
MULTI-PORT USB TYPE-C HUB WITH 4K HDMI POWER DELIVERY 60WATTS 1
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Width | 1" |
| Height | 0.46" |
| Features | Compact |
| Brand Name | Sabrent |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Portable |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | Sabrent, Inc |
| Product Name | Multi-Port USB Type-C Hub |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <p>Compatible with USB-C laptops, the Nintendo Switch, and other USB Type-C devices</p> |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Device Supported | Desktop PC |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>Multi-Port USB Type-C Hub</li><li>User Manual</li></ul> |
| USB Power Delivery | 85W |
| Brand Compatibility | Nintendo |
| Charging Capability | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.20 oz |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | HB-TC5P |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sabrent.com |
| Additional Warranty Information | <p>Register your product to extend your warranty coverage to<b>2years</b></p> |
More in USBCON from SABRENT and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.