
USB C TO 4K HDMI ADAPTER
USB C TO 4K HDMI ADAPTER
Key Features
- Compliant with DisplayPort Alternate Mode 1.4
- Compliant with HDCP 1.4/2.3, HDMI 2.0b/1.4b, and HDR10/HDR10+/Dolby Vision/HLG
- Supports a video output resolution of up to 4096x2160p@60Hz (4K@60Hz)
- Aluminum design for ruggedness and superior heat dissipation
- Integrated USB-C/Type-C cable for portability
- Plug and play functionality with backward compatibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4K Display
Output up to 4096x2160@60Hz (4K@60Hz) over HDMI with DisplayPort Alternate Mode. Enjoy your favorite content at 4K with a compliant host and display with minimal hassle and downtime.
Full Support
The 4K USB Type-C to HDMI (1.4b/2.0b/2.1) Adapter supports HDCP 1.4/2.2-2.3 and HDR10/HDR10+/Dolby Vision/HLG with maximum support for all your content when used with compatible hardware.
Play On
The adapter isn't limited to just playback, it also works great for work or play. This is great for laptops, tablets, smartphones, and portable gaming systems, for local and streaming gameplay, or simply to improve productivity
Ready To Go
We figure you'd like to take this adapter with you, so it's conveniently plug-and-play and bus-powered with an integrated USB Type-C cable for convenience. The aluminum casing keeps it lightweight but tough and helps keep things cool.
Watch your favorite content
There's a new way to enjoy 4K with the Sabrent 4K USB Type-C to HDMI Adapter (DA-CH4K). Simply plug in the integrated USB Type-C cable to your DisplayPort Alternate Mode compliant device and add an external display via the HDMI port (1.4b/2.0b/2.1). The adapter is plug-and-play and bus-powered for maximum convenience. The aluminum casing is lightweight to facilitate portability and durability, with superior heat dissipation for prolonged operation. It's a great accessory to have in any bag for computing on the go
Watch your favorite content at up to a vivid 4096x2160@60Hz (4K@60Hz) with simplicity and ease. This adapter is designed for a wide range of devices including laptops, tablets, smartphones, and portable game systems, with HDCP 1.4/2.2-2.3 and HDR10/HDR10+/Dolby Vision/HLG support for all your content. Gaming works great, too, thanks to the portable design for local or streaming. Add another display or take it with you. Avoid unnecessary hassle and downtime, whether for local play or streaming.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 1.7" |
| Features | Plug and Play |
| Brand Name | Sabrent |
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Cable Length | 5.90" |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Sabrent, Inc |
| Product Name | 4K USB Type-C to HDMI Adapter |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Color | Dark Gray |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>4K USB Type-C to HDMI Adapter</li><li>User Manual</li><li>Warranty Card</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 0.75 oz |
| Manufacturer Part Number | DA-CH4K |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.sabrent.com |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Operating System Compatibility | iOS |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type C - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from SABRENT and similar brands
More from SABRENT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




