
USB C TO DUAL M.2 SATA SSD/HDD ENCLOSURE ADAPTER USB 3.1 GEN 2
USB C TO DUAL M.2 SATA SSD/HDD ENCLOSURE ADAPTER USB 3.1 GEN 2
Key Features
- Connects dual 2230, 2242, 2260 and 2280 M.2 SATA SSD drives to your computer
- Supports 2.5 in. SATA III (6 Gbps), II (3 Gbps) and I (1.5 Gbps) drives up to 2 TB
- Supports USB 3.1 Gen 2 speeds up to 10 Gbps to ensure lightning-fast data transfers
- Works up to 70% faster when connected to UASP host controller
- Vented aluminum housing keeps drive cool to prevent data corruption
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Connect 2 High-Performance SATA Drives to Your Computer's USB-C or Thunderbolt 3 Port
When the hard drive on your laptop is not large enough to hold all your photos, videos, music and documents, Tripp Lite's U457-2M2-SATAG2 is the solution to help get the storage space you need and retrieve data stashed on old SATA drives. This dependable enclosure adapter allows you to connect two M.2 NGFF SATA hard disk drives (HDD) or solid state drives (SSD) to any device with a USB-C or Thunderbolt 3 port, including MacBooks, Ultrabooks and Chromebooks. It supports 2.5-inch SATA III, II and I drives up to 2 TB and will support higher capacities as they become available.
Transfers Data at Lightning-Fast USB 3.1 Gen 2 Speeds with UASP and RAID Support
This adapter supports USB 3.1 Gen 2 data transfer rates up to 10 Gbps, which is twice the speed of USB 3.1 Gen 1, to give you more data storage, retrieval and backup capacity. It reads data up to 70 percent faster and writes up to 40 percent faster when connected to a UASP-enabled host controller. Multiple RAID options give you the flexibility to store and access data in whichever way works best for you. The enclosure is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with older equipment.
Reversible USB-C Connector Attaches in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connector plugs into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for a fumble-free connection every time.
Just Plug and Play for Immediate Use Right Out of the Package
No software, drivers or external power supply is required. The U457-2M2-SATAG2 is compatible with all USB-enabled operating systems, including Windows, Mac and Linux. Its slim aluminum case fits easily into your laptop bag, backpack or briefcase so you can take it with you wherever you go. The ventilated housing allows a constant flow of air that keeps the drives cool to keep them at top operating performance.
Typical Applications
- Create a portable solution for on-the-go file backups and data storage
- Retrieve data from old M.2 SATA drives
- Utilize UASP and RAID for high-speed read/write and data redundancy
Tech Specs
| Depth | 4.9" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 0.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U457-2M2-SATAG2 USB-C to Dual M.2 SATA SSD/HDD Enclosure Adapter |
| Product Type | Drive Enclosure |
| UASP Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | U457-2M2-SATAG2 |
Show all 25 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>U457-2M2-SATAG2 USB-C to Dual M.2 SATA SSD/HDD Enclosure Adapter</li> <li>USB 3.1 Gen 2 Type-C cable (M/M), 2 ft.</li> <li>4 x Drive Mount Screws</li> <li>4 x Enclosure Screws</li> <li>Screw Driver</li> <li>Rubber Feet</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Number of 2.5" Bays | 2 |
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U457-2M2-SATAG2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Solid State Drive Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ST-MNT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

2.5 TO 3.5IN BRACKETS SCREWS NOTE MUST ORDER W/ KINGSTON SSD
SATA HARD DRIVE MOUNTING KIT 2.5IN TO 3.5IN DRIVE BAY

2.5 HARD DRIVE MOUNTING BRACKET 3.5IN DRIVE BAY SSD HDD ADAPTER KIT
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.