
USB-C UNIVERSAL DOCK
$185.74
USB C DOCKING STATION FOR M.2 PCIE/NVME SATA 2.5IN SSD HDD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Depth | 6.1" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 2.6" |
| Brand Name | Sabrent |
| Manufacturer | Sabrent, Inc |
| Product Name | USB-C Docking Station for M.2 PCIe/NVMe and SATA 2.5/3.5-Inch SSD & HDD |
| Product Type | Drive Dock |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Package Contents | <ul><li> USB-C Docking Station for M.2 PCIe/NVMe and SATA 2.5/3.5-Inch SSD & HDD</li><li> 12V/2A Power Adapter</li><li> 40-Inch USB Type-A To Type-C And Type-C To Type-C Cables.</li><li> Silica Thermal Pad</li><li> User Manual</li></ul> |
| Product Material | ABS Plastic |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 7 oz |
| Manufacturer Part Number | DS-UNHC |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 1 |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Operating System Supported | Windows 8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sabrent.com |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
More in NB-DOC from SABRENT and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.