
USB C DOCKING STATION 4K USB HUB HDMI VGA GBE PD CHARGING GRAY
USB C DOCKING STATION 4K USB HUB HDMI VGA GBE PD CHARGING GRAY
Key Features
- Converts audio/video signals from sources supporting USB-C DisplayPort Alt Mode
- Supports UHD resolutions up to 4096 x 2160 (@ 30 Hz) for crystal-clear 4K x 2K video
- Connects you to a wired 10/100/1000 Ethernet network when Wi-Fi is unavailable
- Provides 20V 5A (100W) power output for fast-charging large-capacity mobile devices
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Portable Docking Station Turns Your Device's USB-C or Thunderbolt 3 Port into a Workstation
This USB-C dock with PD Charging expands the potential of your tablet, laptop, Chromebook, MacBook, smartphone or PC's USB-C or Thunderbolt 3 port. It's ideal for transmitting 4K video and digital audio to a large display, adding a thumb drive and other USB peripherals, powering and charging a PD Charging-compliant mobile device, connecting to a Gigabit Ethernet network and a lot more-all at the same time.
Supports USB-C DisplayPort Alternate Mode for Converting Audio/Video Signals
By connecting the built-in USB-C cable to a source device that supports USB DisplayPort Alt Mode, you can output 4K video and digital audio to an HDMI monitor, television or projector without installing special software drivers.
Transmits Crystal-Clear 4K Video and Digital Audio with True 4:4:4 Color
The U442-DOCK5-GY supports Ultra HD video resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz with multi-channel sound and 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. Connect the HDMI port to your display using an HDMI cable (such as Tripp Lite's P568-Series, sold separately). A DVI display may also be connected using an HDMI to DVI adapter (Tripp Lite's P566-Series, sold separately).
Connects Keyboards, Thumb Drives and Other USB Peripherals
Three USB-A hub ports accept USB peripherals, such as flash drives, mice, keyboards and printers, and provide 5V 2A (10W) of charging power when connected to a PD 3.0-compliant charger. They support fast USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbps (10 times faster than USB 2.0) and are backward compatible with USB 2.0 and USB 1.1 devices. One BC 1.2-compliant port provides up to 5V 1.5A (7.5W) of fast-charging power to mobile devices.
PD Charging Port Charges the Connected Chromebook, MacBook Pro or Other Device
The USB-C 100W Power Delivery (PD) port provides power and charging to the connected PD Charging-compliant device (such as a MacBook Pro, Chromebook or Android smartphone). Connect the device's AC wall charger to the USB-C PD port, which supports power input up to 20V 5A (100W). That's sufficient wattage to fast-charge, sync and power most high-capacity devices, including the MacBook Pro. This port can also be used for transferring data. PD 3.0 Fast Role Swap technology ensures all data and power connections remain stable if the wall charger becomes accidentally dislodged.
Accesses a Wired Gigabit Ethernet Network
The RJ45 port offers access to a Gigabit Ethernet network when Wi-Fi is unavailable or when a wired connection offers faster speeds. Connect using a UTP cable (Tripp Lite N201-Series Cat6 cables sold separately), and enjoy true 10/100/1000 Mbps Ethernet speeds for fast data transfers.
Allows External Memory Access
The memory card slots support Micro SD and SD/MMC cards for transferring data to and from your connected computer, laptop or tablet. Both slots may be used at the same time.
Built-In USB-C Cable Attaches in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connector plugs into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for a fumble-free connection every time.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.93" |
| Width | 4.13" |
| Height | 0.51" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U442-DOCK6-GY Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <ul> <li>Google Pixel Smartphone</li> <li>Google Chromebook</li> </ul> <p><b>Apple Notebooks:</b></p> <ul> <li>Macbook</li> <li>Macbook Pro</li> </ul> |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | U442-DOCK6-GY |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>U442-DOCK5-GY Docking Station</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Weight (Approximate) | 3.88 oz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U442-DOCK6-GY |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

USB C DOCKING STATION 4K 30HZ W/ USB HUB HDMI MICRO SD CHARGING
USB C DOCKING STATION W/USB HUB 2X HDMI VGA PD CHARGING 1080P
USB C DOCKING STATION HDMI VGA GBE PD CHARGING USB HUB 4K BLACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.