
California Proposition 65 Warning
USB C DOCK 4K WITH HDMI ETHERNET 100W POWER DELIVERY
USB C DOCK 4K WITH HDMI ETHERNET 100W POWER DELIVERY
Key Features
- C2G USB C Compact Travel Dock
- Thunderbolt 3 (TB3) / USB-C Laptop Docking Station
- Power Delivery up to 100W
- HDMI / USB / Ethernet / USB C Ports- (3840x2160) 4K 30Hz
- Storage Compartment for included USB-C
- C2G 5 Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 4-in-1 Compact USB C Docking Station with HDMI, USB A, Gigabit Ethernet and USB C Power Delivery connects to USB C or Thunderbolt 3 enabled laptops and is perfect for contributing to a desktop solution, making it ideal for inside reps that need essential connectivity while in the office or when working from home.
This USB-C compact dock supports up to 100W of power delivery to charge and power mobile laptops when using the USB-C power adapter that is included with the laptop. The maximum power capacity depends on how much power the connected adapter can supply. The right amount of power is necessary to keep the laptop battery charged, for all connected devices to function, and for the dock to provide that connectivity.
This compact dock includes an HDMI port with a resolution up to 4K (3840 x 2160) at 30Hz for high definition audio/video. The USB-A and USB-C data ports support SuperSpeed USB 5Gbps data transfers, allowing up to 32GB of data to be downloaded in under a minute. The Ethernet port allows for reliable internet connectivity with file transfer speeds up to 1000Mbps. Optimize performance by connecting displays designed for 4K 30Hz signals and USB devices designed for 5Gbps transfer speeds.
PORTS
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.54" |
| Brand Name | C2G |
| USB Type-C | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | USB C Portable Laptop Dock - HDMI, USB-A, Ethernet, USB-C - 4K 30Hz |
| Product Type | Docking Station |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Tablet PC |
| Limited Warranty | 5 Year |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| USB Type-C Detail | Transfer data up to 5Gbps from a storage device and power a laptop or tablet with up to 100W power delivery |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | C2G54455 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
Related Products
More in NB-DOC from LEGRAND AV - C2G and similar brands

USB C MINI DOCK 4K WITH HDMI ETHERNET SD POWER UP TO 100W
USB C MINI DOCK 4K WITH HDMI ETHERNET 100W POWER DELIVERY
USB C DOCK 4K WITH HDMI ETHERNET 100W POWER DELIVERY
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



