
TOPSELLER MC60 S MONITOR WEBCAM
TOPSELLER MC60 S MONITOR WEBCAM
Key Features
- Webcams taken to a whole new level with auto-focus feature to let you enjoy using it from as close or far as you want
- Video conferencing couldn't get any better than it does with this built-in microphone webcam
- The USB 2.0 Type A port ensures smooth, monitor - webcam connection with its quick-fix facility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Take your virtual meetings to the next level. The ThinkVision MC60 Monitor Webcam is an intuitive webcam that offers the most stunning video quality-full 1080p resolution designed to fit on your monitor seamlessly. Capture your best perspectives with different FOV angles of 65/78/90 degrees, autofocus features, and smart controls for seamless collaboration. The ThinkVision MC60 Monitor Webcam is designed to cancel out ambient noise with directional signal transmission technology that optimizes the microphone between private and conference modes to give a tailored audio experience. Its built-in, high-sensitivity dual mics capture clear voice inputs from up to two meters away. Advanced security features such as the privacy shutter and anti-theft functionality ensure privacy protection when you need it the most.
Key Details:
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Height | 2.2" |
| Length | 6.77" |
| Features | Privacy Cap |
| Brand Name | Lenovo |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Name | ThinkVision MC60 (S) Monitor Webcam |
| Product Type | Webcam |
Show all 30 specsShow fewer
| Mounting Type | Display Mount |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | MC60 (S) |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Product Family | ThinkVision |
| Noise Canceling | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Weight (Approximate) | 4.27 oz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 4XC1K97399 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 90° |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Additional Warranty Information | Customer Replaceable Unit (CRU) |
Related Products
More in WEBCAM from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands


NET BO PERFORMANCE FHD WEBCAM

LENOVO FHD WEBCAM

LENOVO QHD WEBCAM
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



