
NET BO PERFORMANCE FHD WEBCAM
NET BO PERFORMANCE FHD WEBCAM
Key Features
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
- The USB Type C port ensures smooth computer - webcam connection with its quick-fix facility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A USB Video Class (UVC) compliant video camera designed for teleconferencing applications on desktop or laptop. It's a reliable digital video device to transfer video data with HD quality through a high-speed USB interface in Full HD mode delivers clear images for all your videoconferencing needs.It's easy to operate, and functional mechanical mechanism creates an excellent user experience.The built-in dual microphones provide clear audio that you can count on. It feeds or streams its image in real-time through a computer to a computer network, and also delivers fast and secure facial recognition for Windows Hello.
Key Details:
- Enjoy pixel-perfect high definition FHD 1080P video with 1/2.9-inch RGB sensor size
- Better video quality thanks to Temporal-domain noise reduction(3DNR)
- Effortless automatic login with facial recognition technology
- Two integrated mics capture clear audio from every angle
- Plug-and-play USB connectivity for easy setup
- Capture everything with wide view 95° lens plus 360° pan/tilt controls
- Premium quality internal slicing privacy shutter
- Type C to A connections support any PC or notebook
- Windows Hello 4.X compatible
- Extra long 1.8m replaceable cable
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Width | 4.7" |
| Height | 2.2" |
| Features | 3D Noise Reduction |
| Brand Name | Lenovo |
| Microphone | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | Performance FHD Webcam |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
Show all 28 specsShow fewer
| Mounting Type | Clip |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Video Formats | YUY2 |
| Host Interface | USB Type C |
| Device Supported | Notebook |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Weight (Approximate) | 6.70 oz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 4XC1D66055 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Field Of View (FOV) Angle | 95° |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands


LENOVO FHD WEBCAM

LENOVO QHD WEBCAM

TOPSELLER MC60 S MONITOR WEBCAM
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



