THREAD 1.5IN NPT PIPE COUPLER WITH CABLE MANAGEMENT
THREAD 1.5IN NPT PIPE COUPLER WITH CABLE MANAGEMENT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CCM Coupler with Cable Management is a threaded coupler designed to connect to 1 1/2" NPT pipe. It provides a clean and safe end cap to ceiling pipe installations, with cable access for clean and organized cable management. It also includes a set screw for a safe and secure connection, and features a durable lightweight design for ease of installation.
Tech Specs
| Depth | 6" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 3" |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | Coupler with Cable Management |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Color | Black |
| Product Model | CCM |
| Package Contents | <ul> <li>Coupler with Cable Management</li> <li>Screws</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Cable Manager Type | Coupler |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | CCM |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in MNTR-L from PREMIER MOUNTS and similar brands

VESA 75-100 TO 200 ADAPTER PLATE
8IN PRE-CUT NPT 1.5IN PIPE WHITE

COVER TO SYM-PA
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


