COVER TO SYM-PA
COVER TO SYM-PA
Key Features
- Easy to Install
- Available Fine-Tune Display brackets
- 10° of continual downward tilt
- Modular Components to reduce installation time
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SYM-PAC Ceiling Pipe Adapter Cover provides a polished look to Symmetry Series ceiling suspended menuboards and video walls. This easy to install cover mounts to the back of the SYM-PA Ceiling Pipe Adapter, which is used to mate 1.5” NPT pipe to a Symmetry Series interface bar.
The Symmetry Series consists of two main components: an interface bar (horizontal fitment) and a set of 2 display brackets (vertical fitment). Different display brackets are available, such as the Fine Tune Display brackets that offer 6-point (x,y,z) adjustments for precise display bezel alignment; and the Tilt Brackets that offer 10° of continual downward tilt. The modular components are designed to reduce installation time by over 40% compared to traditional individual single display mounting systems, and deliver precise alignment features to ensure perfect display bezel alignment. The Symmetry Series is one system that can be configured to fit a variety of digital signage needs, including video walls, transportation schedules and menuboards.
Tech Specs
| Depth | 8.5" |
|---|---|
| Width | 5.8" |
| Height | 5" |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Form Factor | Pipe Mountable |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Line | Symmetry |
| Product Name | Ceiling Pipe Adapter for Symmetry Series |
| Product Type | Ceiling Pipe Adapter Cover |
| Product Family | Symmetry |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 15 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SYM-PAC |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in MNTR-L from PREMIER MOUNTS and similar brands

VESA 75-100 TO 200 ADAPTER PLATE
8IN PRE-CUT NPT 1.5IN PIPE WHITE

THREAD 1.5IN NPT PIPE COUPLER WITH CABLE MANAGEMENT
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


