THINKCENTRE M70Q G6 CORE ULTRA 7 265T 4.6G 16GB 256GB SSD W11P
THINKCENTRE M70Q G6 CORE ULTRA 7 265T 4.6G 16GB 256GB SSD W11P
Key Features
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 7 processor enhances multitasking, media editing, and AI-powered collaboration tools in Copilot+ PCs
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Tiny form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- Bluetooth ensures stable wireless communication by minimizing interference from nearby devices for consistent and reliable connectivity
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
M Tiny Series | Compact yet full-featured desktops
Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. both durable and energy efficient, they require very little space, too.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Chipset | Intel Q870 |
| Features | Security Slot |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tiny |
Show all 74 specsShow fewer
| HDMI (Rear) | Yes |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Name | ThinkCentre M70q Gen 6 13A4002CUS |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Q870 |
| Product Color | Black |
| Product Model | 13A4002CUS |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series. | Optional Rear Ports (configured)</b></p><ul><li>DP 1.4</li></ul> |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | ThinkCentre M70q Gen 6 |
| Product Series | M70q Gen 6 |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 265T |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkCentre M70q Gen 6 13A4002CUS</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li><li>AC Adapter</li><li>Vertical Stand</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 20 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), data transfer only |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Systems Management | Intel vPro Enterprise |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 13A4002CUS |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Additional Warranty Information | <p>Base Warranty 3-year, Onsite</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands

THINKCENTRE NEO 50Q QC X1-26-10 ARM ENG 2.97G 16GB 256GB SSD W11P

M75Q GEN5 AMD RYZEN5 PRO 8500GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X512GB SSD

M75Q GEN5 AMD RYZEN 3 PRO 8300 GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
