THINKCENTRE M70Q G5 I5-14400T E-CORES 3.2G 16GB 256GB SSD W11P
THINKCENTRE M70Q G5 I5-14400T E-CORES 3.2G 16GB 256GB SSD W11P
Key Features
- Windows 11 Pro, English
- Integrated Intel UHD Graphics 730
- 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal
- 1x 16GB SODIMM DDR5-4800
- Intel Core i5-14400T, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 1.5 / 4.5GHz, E-core 1.1 / 3.2GHz, 20MB Intel Smart Cache
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Chipset | Intel Q670 |
| Features | Security Slot |
| L3 Cache | 20 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tiny |
| HDMI (Rear) | Yes |
Show all 77 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Name | ThinkCentre M70q Gen 5 12TD001UUS Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Q670 |
| Product Color | Black |
| Product Model | 12TD001UUS |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Optional Ports | DP 1.4 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | ThinkCentre M70q Gen 5 |
| Product Series | M70q Gen 5 |
| Processor Model | i5-14400T |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>ThinkCentre M70q Gen 5 12TD001UUS Desktop Computer</li><li>90W Adapter</li><li>USB Traditional Keyboard</li><li>USB Calliope Mouse</li><li>Vertical Stand</li> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 16 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 5V@0.9A charging(front) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Network (RJ-45) (Rear) | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 12TD001UUS |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Additional Warranty Information | 3-year, Onsite |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands

THINKCENTRE NEO 50Q QC X1-26-10 ARM ENG 2.97G 16GB 256GB SSD W11P

M75Q GEN5 AMD RYZEN5 PRO 8500GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X512GB SSD

M75Q GEN5 AMD RYZEN 3 PRO 8300 GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
