
THINKBOOK 14 G7 ARP AMD RYZEN 7 7735HS 64 16.0GB 1X512GBSSD
THINKBOOK 14 G7 ARP AMD RYZEN 7 7735HS 64 16.0GB 1X512GBSSD
Key Features
- Windows 11 Pro, English
- Integrated AMD Radeon 680M Graphics
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- 1x 16GB SODIMM DDR5-4800
- AMD Ryzen 7 7735HS (8C / 16T, 3.2 / 4.75GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.8" |
| Width | 12.3" |
| Height | 0.67" |
| Chipset | AMD |
| Features | Low Blue Light |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 300 Nit |
| Drive Type | SSD |
Show all 89 specsShow fewer
| Color Gamut | 45% NTSC |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkBook |
| Product Name | ThinkBook 14 G7 ARP 21MV000AUS |
| Product Type | Notebook |
| Release Year | 2024 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Arctic Gray |
| Product Model | 21MV000AUS |
| Release Month | April |
| TCO Certified | Yes |
| Cover Material | Aluminum |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Product Family | ThinkBook 14 G7 ARP |
| Product Series | 14 G7 ARP |
| WWAN Supported | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 7735HS |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li> ThinkBook 14 G7 ARP 21MV000AUS</li><li> AC Adapter</li> |
| Processor Threads | 16 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.75 GHz |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21MV000AUS |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | <ul><li> Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in </li><li> Included Upgrade None</li></ul> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands


LENOVO V14 G5 IRL 3 100U 14 1920 X 1080 NT 8.0GB 1X256GB SSD
LENOVO V15 G4 RYZEN 5 7520U 2.8G 8GB 256GB SSD 15.6IN NT W11P64

THINKBOOK 16 G7 ARP AMD RYZEN 5 7535HS 64 8.0GB 1X256GB SSD
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


