
TB330FU TAB 4G+64GLG-US-CML 10.95IN FHD LCD 1920 X 1200 - 90HZ
TB330FU TAB 4G+64GLG-US-CML 10.95IN FHD LCD 1920 X 1200 - 90HZ
Key Features
- Cortex A75 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 4 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- 11" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- Delivers smooth performance for everyday tasks like video calls, social media, note-taking & entertainment on the go
- 10 Hours battery run time keeps you unplugged for hours, ensuring productivity and entertainment on the go
- Clipboard protection in Android 13 auto-clears sensitive data, improving privacy and security on tablets
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Dual-core (2 Core) processor for tablets
- WUXGA screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- The 2 GHz processor with 4 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- LCD display provides bright visuals with high peak intensity for clear, reliable image quality and consistent performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Up to Speed
Give the gift of superior performance with the Lenovo Tab K11 tablet's MediaTek G88 octa-core processor. Designed for curious and fast-paced minds, this device exceeds expectations with smooth gaming, seamless multitasking, and fluid streaming with plenty of memory and storage.
Safe, Secured, & up to Date
You don't have to worry about privacy with the Lenovo Tab K11 tablet. Enhance digital security with the Privacy Dashboard, featuring camera and microphone indicators. Easily manage privacy permissions and stay informed when the devices are active for a greater peace of mind. Plus, you'll enjoy Android 14 and Android 15 OS upgrades, along with security patches until January 2028.
Seamless Collaboration
Supercharge collaboration by integrating your PC with the Tab K11 tablet via Lenovo Freestyle. Turn your tablet into an external monitor with the Tab K11 becoming a second screen or writing pad. Plus, Lenovo Freestyle enables file transfers between tablet and Windows PC.
Work Smarter: Write, Create, Explore
Unlock smarter learning for young minds on the Tab K11 tablet with the optional Lenovo Tab Pen. Featuring 4,096 pressure sensitivity levels, tilt support, and a long-lasting replaceable battery, it's easy to take notes, doodle, and more. Apps like Nebo, MyScript® Calculator 2, and WPS offer tons of possibilities.
All-day Power
All-day fun awaits with the long-lasting battery of the Lenovo Tab K11 tablet. Focus on me-time while your little one enjoys uninterrupted tablet entertainment with up to 10 hours of video playback.
Search what you see with Google Lens
Google Lens lets you search what you see, get stuff done faster, and interact with the world around you. Translate text, get help with homework, or quickly identify products, plants, and places.
Enhanced productivity through cameras
The Lenovo Tab K11 tablet's camera makes document capturing a breeze thanks to the smart scanner, which instantly converts and rectifies pictures into PDF documents in just a few clicks.
Immersive reading
Dive into the story on the Tab K11 tablet with Lenovo's Immersive Reading Mode featuring ambient music. Emulating a book's color matrix with chromatic and mono modes, Immersive Reading gives you a welcome break from intensive reading. Plus, with a TÜV eye care-certified display, reading can continue for hours while safeguarding the eyes.
Accelerated Productivity
With the Lenovo Tab K11, you can do more in less time.Split screens side by side and multi-windows allow work to become seamless and engaging.
Style meets durability
The Lenovo Tab K11 tablet features an upscale, durable design, with a sleek dual-tone look. Boasting water and dust-resistant properties, this tablet is built to survive. Its thin and lightweight structure ensures easy portability, while adding a touch of upscale aesthetic.
Vivid play
Unlock a world of cinematic brilliance on the Lenovo Tab K11 tablet. Discover ultra-crisp streaming on an 11" display*, and with quad speakers optimized by Dolby Atmos, you can explore immersive audio, ideal for video conferencing and presentations.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.5" |
| Width | 10" |
| Height | 0.3" |
| Chipset | MediaTek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Features | Volume Control Button |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 400 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Energy Star | Yes |
Show all 76 specsShow fewer
| Form Factor | Slate |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 11" |
| Sensor Type | Proximity Sensor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Tab K11 |
| Product Name | Tab K11 TB330FU Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Release Year | 2024 |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Product Color | Luna Gray |
| Product Model | TB330FU |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Cortex A75 |
| Product Family | Tab K11 |
| WWAN Supported | No |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 2.0 (support data transfer and charging) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Charging Interface | USB Type C |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| Display Screen Type | LCD |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Weight (Approximate) | 1.09 lb |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | ZADC0002US |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operating System Platform | Android |
| Certifications & Standards | <p>IP52</p> |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Upgradable Operating System | Android 15 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| Minimum Power Supply Wattage | 10 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Mail-in</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABSYS from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


