
TB305FU TAB 4G+64GLG-US-WOA-CML
TB305FU TAB 4G+64GLG-US-WOA-CML
Key Features
- Comfortable, round-shaped, terrazzo design
- MediaTek Helio G85, octa-core processor
- Upgradable to Android™ 15
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PORTABLE, SOPHISTICATED DESIGN
Enjoy portability and style with this lightweight (about 320g) 8.7" tablet. Compact enough to slip into your bag or pocket, it's always within reach when you need it. The round-shaped and terrazzo-inspired design adds a touch of artistic charm while offering a comfortable grip, making it perfect for streaming, gaming, reading, or browsing.
VIBRANT VISUALS, IMMERSIVE SOUND | Portable Media Center
Enjoy vibrant HD+ visuals with 480 nits brightness for clear, engaging content - plus rich dual speakers tuned by Dolby Atmos®, delivering audio that brings every video, game, and song to life for a better entertainment experience.
ALL-DAY BATTERY LIFE | More Play, Less Pause
Stay engaged and ready with a 5100mAh battery, offering up to 12.5 hours of YouTube streaming. Even after a month in hibernation on a full charge, it can deliver over 5.5 hours of streaming. With faster 15W charging, you'll spend less time tethered to a power cable and more time enjoying what you love.
SMOOTH PERFORMANCE | Elevated Efficiency
Experience smooth, efficient performance with the MediaTek Helio G85 octa-core processor and a 60Hz refresh rate, ensuring fluid browsing, responsive gaming, and lag-free streaming for a seamless and enjoyable experience every day. With storage up to 128GB, you can keep your favorite apps, games, and media conveniently in one place.
GOOGLE KIDS SPACE | Help Your Kids Discover, Create, and Grow
Google Kids Space on Lenovo tablets helps children discover, create and grow, recommending content based on their interests. Set boundaries and guide kids to quality content while keeping an eye on their screen time with Family Link parental controls.
RICH ECOSYSTEM | Seamless Adaptability via Optional Accessories | Designed for Extra Care
Have peace of mind with Android™ 14 and Lenovo ZUI 16. Plus, OS upgradability until Android™ 15 and two years of security patches keep your tablet updated and secure.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 4.9" |
| Width | 8.3" |
| Height | 0.4" |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Features | Anti-fingerprint |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 480 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 60% NTSC |
| Energy Star | Yes |
Show all 76 specsShow fewer
| Focus Modes | Fixed Focus |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | HD |
| Screen Size | 8.7" |
| Sensor Type | Hall Effect Sensor |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Tab K9 |
| Product Name | Tab K9 TB305FU Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Helio G85 |
| Product Color | Luna Gray |
| Product Model | TB305FU |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Cortex A75 |
| Product Family | Tab K9 |
| WWAN Supported | No |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Operating System | Android 14 |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Screen Resolution | 1340 x 800 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C® (Hi-Speed USB / USB 2.0), with charging, digital audio |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Charging Interface | USB Type C |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Fast Charging Support | Yes |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Energy Efficiency Class | D |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | ZAF20002US |
| Cellular Phone Capability | No |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Mali-G52 MC2 |
| Operating System Platform | Android |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Upgradable Operating System | Android 15 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 20 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Mail-in</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABSYS from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY and similar brands
More from LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


