
TC27 WWAN 5G WIFI6 SE55 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC
TC27 WWAN 5G WIFI6 SE55 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC
Key Features
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- The secure wireless connectivity allows your employees to stay productive while away from their desks
- 6" Full HD display screen allows you to execute two applications at the same time
- Streamline your business processes with an imager that point-shoots with high-performance scanning
- Android 13 OS makes you more productive and creative
- 6 GB RAM / 64 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- microSD card slot gives an extra storage option
- Wireless connectivity provides computing versatility throughout the workplace
- With integrated Bluetooth module, gadgets such as portable tag printers can be utilized rapidly and effortlessly without cable connections
- Phone-size form factor is comfortable to utilize in intensive or non-intensive scan environments
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ultimate cost-effective tool for small businesses - with big business features
Your small or mid-size business competes with industry giants that use the latest enterprise mobile devices to give workers a competitive edge - but the smartphones in your budget don't offer the features you need. Introducing the equalizer - the TC22/TC27 mobile computers. The third generation of the highly successful TC2x Series, the TC22/TC27 delivers the best of all worlds - smartphone styling and pricing, with big business features that boost productivity and customer service quality. This compact, powerful device offers a large 6 in. display, 5G, Wi-Fi 6E, integrated scanners, support for tap-to-pay and other contactless transactions and more. This durable device is built to outlast consumer phones, providing a better return on investment. And Zebra's portfolio of services can help you get and keep your devices up and running at peak performance. Get the boost you need to compete with any size business with the TC22/TC27 - the smartphone style workers want, the features your business needs, all at a price you can afford.
Bluetooth 5.2 delivers better audio quality while consuming less power, and adds unique features that enable effective ways to communicate and collaborate.
The best of Android - today and tomorrow
Support through Android 16 ensures you won't outgrow the operating system - you'll have access to the latest features every day your device is in service.
See more and scroll less with an advanced 6 in. FHD+ display
The larger screen delivers more display space and the bright 450 nits screen is easy to read anywhere - indoors and outside.
Capture barcodes in less time - with less effort
Compared to scanning with a mobile phone camera, Zebra's enterprise-class scanning options enable workers to capture barcodes in nearly half the time, with half the muscle work.4 Choose from the SE4710 1D/2D standard scan engine or the SE55 1D/2D Advanced Range scan engine with IntellifocusTM technology, able to scan items in hand or on the highest warehouse shelf. Both options deliver split second first time capture of virtually every barcode, regardless of condition.
Ready for the world of contactless transactions
Easily integrate the TC22/TC27 with your existing POS contactless payment solution, allowing customers to simply tap to pay. In addition, the built-in support for Apple VAS and Google SmartTap enables the TC22/TC27 to read tickets, loyalty and gift cards, boarding passes and more stored in Apple or Google wallets.
Power all your apps - simultaneously
Get superior performance on all your apps with a next generation processor that delivers twice the performance of the prior generation,1 plus class-leading memory and data storage options.
The best wireless has to offer
When it comes to wireless, the TC22/TC27 offers it all. 5G and Wi-Fi 6/6E2 deliver wired speeds, providing workers with better voice and data performance inside and outside of your facility. Support for private 5G and CBRS3 private LTE networks enables cost-effective wireless connectivity in the largest indoor and outdoor facilities.
Ergonomically designed for all day comfort
The TC22/TC27 is nearly 10% thinner than its predecessor, with a contoured surface that reduces pressure points and provides a more secure and comfortable grip for any size hand.
A durable design built to last for years
The TC22/TC27 is waterproof, dustproof, drop-proof and tumbleproof, thanks to an improved design, IP68 sealing, plus drop and tumble tests that are even more aggressive than the industry standard MIL-STD 810H an
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Depth | 0.5" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Rugged | Yes |
| Features | Corning Gorilla Glass |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Brightness | 450 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
Show all 66 specsShow fewer
| Rear Camera | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 6" |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 64 GB |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | TC27 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | TC27 |
| Scanner Range | Advanced Range |
| TAA Compliant | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Product Family | TC2X |
| Product Series | TC2X |
| Processor Model | 5430 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Standard Memory | 6 GB |
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android 13 |
| Package Contents | <ul><li> TC27 Handheld Terminal</li><li> Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Courier Service |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | SE55 |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 BLE |
| Drop Specification | <ul><li> Multiple 5 ft./1.5 m drops to concrete over operating temp (-10° C to 50° C/14° F to 122° F) with protective boot per MIL-STD-810H</li><li> Multiple 4.5 ft/1.3 m drops to tile over concrete over operating temp (-10° C to 50° C/14° F to 122° F) per MIL-STD 810H</li></ul> |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Display Screen Type | LED |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Scanning Capability | 1D |
| Memory Card Supported | microSD |
| Weight (With Battery) | 8.32 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | WCMTA-T27B6CBC2-NA |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 4G |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE MC-A7 and similar brands
More from ZEBRA ENTERPRISE MC-A7
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




