TC22 WLAN WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC 2-PIN STD
TC22 WLAN WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC 2-PIN STD
Key Features
- Touch panel gives your workforce ease, along with familiar and flexible operation, thus improving overall efficiency on a daily basis
- Built-in Wi-Fi enables seamless transfer of captured images and scanned data between devices
- 6" LED screen is ideal for scan intensive applications
- Streamline your business processes with an imager that point-shoots with high-performance scanning
- Android is a perfect operating system for businesses and includes a variety of features for users that can make the processes in your organization more effective
- 6 GB RAM / 64 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- microSD card slot gives an extra storage option
- Wireless connectivity provides computing versatility throughout the workplace
- Experience the versatility of Bluetooth connectivity with your Zebra Handheld Terminal
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ultimate cost-effective tool for small businesses - with big business features
Your small or mid-size business competes with industry giants that use the latest enterprise mobile devices to give workers a competitive edge - but the smartphones in your budget don't offer the features you need. Introducing the equalizer - the TC22/TC27 mobile computers. The third generation of the highly successful TC2x Series, the TC22/TC27 delivers the best of all worlds - smartphone styling and pricing, with big business features that boost productivity and customer service quality. This compact, powerful device offers a large 6 in. display, 5G, Wi-Fi 6E, integrated scanners, support for tap-to-pay and other contactless transactions and more. This durable device is built to outlast consumer phones, providing a better return on investment. And Zebra's portfolio of services can help you get and keep your devices up and running at peak performance. Get the boost you need to compete with any size business with the TC22/TC27 - the smartphone style workers want, the features your business needs, all at a price you can afford. Bluetooth 5.2 delivers better audio quality while consuming less power, and adds unique features that enable effective ways to communicate and collaborate.
The best of Android - today and tomorrow
Support through Android 16 ensures you won't outgrow the operating system - you'll have access to the latest features every day your device is in service.
See more and scroll less with an advanced 6 in. FHD+ display
The larger screen delivers more display space and the bright 450 nits screen is easy to read anywhere - indoors and outside.
Capture barcodes in less time - with less effort
Compared to scanning with a mobile phone camera, Zebra's enterprise-class scanning options enable workers to capture barcodes in nearly half the time, with half the muscle work.4 Choose from the SE4710 1D/2D standard scan engine or the SE55 1D/2D Advanced Range scan engine with IntellifocusTM technology, able to scan items in hand or on the highest warehouse shelf. Both options deliver split second first time capture of virtually every barcode, regardless of condition.
Ready for the world of contactless transactions
Easily integrate the TC22/TC27 with your existing POS contactless payment solution, allowing customers to simply tap to pay. In addition, the built-in support for Apple VAS and Google SmartTap enables the TC22/TC27 to read tickets, loyalty and gift cards, boarding passes and more stored in Apple or Google wallets.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.5" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Features | Push-to-talk |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| USB Type-C | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Size | 6" |
| Sensor Type | Gyroscope |
Show all 50 specsShow fewer
| Touchscreen | Yes |
|---|---|
| Flash Memory | 64 GB |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | TC22 Mobile Computer |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | TC22 |
| Scanner Range | Standard Range |
| Standard Memory | 6 GB |
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | SE4710 |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Drop Specification | <ul><li> Multiple 5 ft./1.5 m drops to concrete over operating temp (-10° C to 50° C/14° F to 122° F) with protective boot per MIL-STD-810H</li><li> Multiple 4.5 ft/1.3 m drops to tile over concrete over operating temp (-10° C to 50° C/14° F to 122° F) per MIL-STD 810H</li></ul> |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Scanning Capability | 1D |
| Memory Card Supported | microSD |
| Weight (With Battery) | 8.32 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WLMT0-T22B6ABC2-NA |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from ZEBRA ENTERPRISE MC-A7 and similar brands
DEMO HC50 WLAN WIFI 6E SE4720 6IN DISP 8GB/128GB 16MP RFC 5MP FFC
DATALOGIC HANDHELD MOBILE COMPUTER SPARE PART BATTERY
EDA10A VEHICLE DOCK USB A MALE FOR POWERING. CIGARETTE LIGHTER AND
More from ZEBRA ENTERPRISE MC-A7
Other products available from this brand

RS2100 WEARABLE SCANNER SE4770 2D IMAGER INTEG BATT WW HAND MNT

EM45 ENTERPRISE MOBILE WITH RFID. 5G SUB6 + PRIVATE 4G/5G WIFI

TC22 WLAN WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC

TC27 WWAN 5G WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.