EM45 ENTERPRISE MOBILE WITH RFID. 5G SUB6 + PRIVATE 4G/5G WIFI
EM45 ENTERPRISE MOBILE WITH RFID. 5G SUB6 + PRIVATE 4G/5G WIFI
Key Features
- Built-in short-range RFID: Instantly capture RFID tags to find items, track inventory, parcels, baggage, medical equipment and more.
- High-performance camera ready for any task: The 50MP rear HDR camera with Optical Image Stabilization (OIS) captures richly detailed photos and 4k video. Users are automatically alerted when the lens is dirty and needs cleaning, or prompted to retake an image with higher quality. Faces can be automatically blurred to protect privacy. Integrated software with advanced algorithms enables fast and easy capture of barcodes.
- Ideal corporate-owned personally enabled (COPE) device: Advanced on-device fingerprint and facial recognition, workers can unlock the device and access their information - at work or at home, information is secure and users' personal content remains private. Identity Guardian from Zebra extends this capability in a shared-device environment.
- Rich productivity tools: Enable powerful Workcloud Communication, workstation on-demand with Workstation Connect, 2-way PTT, or use an 8Mb front camera for rich video calls. Impressive 5,000mAh battery is ready to power through, up to 25hr of use in indoor/outdoor environments.
- Zebra DNA Enterprise license included - the most comprehensive enterprise software platform including Zebra Zero-Touch initial setup, easy device staging, comprehensive maintenance, enterprise-grade device security, and Device Tracker to quickly find your misplaced devices.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The power of Zebra in your pocket
Zebra EM45 RFID Enterprise Mobile puts the power of Zebra in your pocket, delivering unmatched productivity and flexibility to your frontline. Combined with RFID reading, a high-performance camera and mobile convenience, EM45 RFID is an ergonomic, all-in-one, streamlined solution designed to simplify tasks and boost on-the-go operations. Built-in RFID provides precise reads that let you check and find inventory, complete tasks, and access critical information in seconds without juggling multiple devices. 5G and Wi-Fi 6E ensure fast, reliable connectivity, delivering seamless communication and data transfer. Plus, with its fast-charging, long-lasting battery, your staff is always ready. Built with Zebra DNA, EM45 RFID is just as easy to integrate, configure, deploy and manage as all of Zebra's Android devices, and is an AI-capable device that unlocks new ways of working. It's smarter than a smartphone in our slimmest form factor yet - built for the demands of the modern enterprise.
All-in-one enterprise mobile for your frontline
Built-in short-range RFID
Need to read RFID tags? Now there's no need for a separate RFID reader. Instantly capture RFID tags to find items, track inventory, parcels, baggage, medical equipment and more.
High performance camera ready for any task
The 50MP rear HDR camera with Optical Image Stabilization (OIS) captures richly detailed photos and 4k video - and more details means more business intelligence. Users are automatically alerted when the lens is dirty and needs cleaning, or prompted to retake an image with higher quality. Faces can be automatically blurred to protect privacy. Integrated software with advanced algorithms enables fast and easy capture of barcodes - regardless of symbology or condition. And the 8MP front camera enables video calls to enrich collaboration.
Create a workstation on demand
Effortlessly convert your EM45 RFID into a workstation whenever needed using Zebra Workstation Connect.1 Just place the device into a cradle to launch a complete desktop interface, perfect for data-intensive tasks - eliminating the need to buy and manage fixed PCs
Rich collaboration over Wi-Fi and cellular
Easily add powerful communication tools with Workcloud Communication. Enable cost-effective 2-way push-to-talk and secure RCS text messaging over Wi-Fi and cellular networks in just days. And turn EM45 RFID into a PBX handset with a customized interface that brings push-button simplicity to even the most complex telephony features.
Ready for contactless transactions
CPOC payment support enables contactless payment with any NFC enabled bank card or mobile wallet. And support for contactless non-payment items in digital wallets enables instant validation of guest event tickets, boarding passes, loyalty cards and more.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Depth | 0.4" |
| Width | 3.2" |
| Length | 6.7" |
| Features | Push-to-talk |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Brightness | 450 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
Show all 64 specsShow fewer
| Rear Camera | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Size | 6.7" |
| Sensor Type | eCompass |
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | EM45 RFID Enterprise Mobile |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | EM45 RFID |
| Scanner Range | Short Range |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Model | 5430 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EM45 RFID Enterprise Mobile</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Hospitality |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Removable Battery | Yes |
| Scanning Distance | 47.24" |
| Screen Resolution | 2400 x 1080 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 BLE |
| Drop Specification | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>5 ft (1.5m) to tile over concrete across temperature (0C to +50C/+32F to +122 F) with protective boot exceeding MIL-STD-810H</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Multiple 4 ft (1.2m) to tile over concrete across temperature (0C to +50C/+32F to 122F) exceeding MIL-STD 810H</li></ul> |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Display Screen Type | LED |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Memory Card Supported | UFS |
| Weight (With Battery) | 8.82 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | EM45A2-3T106B0-NA |
| Maximum Battery Run Time | 25 Hour |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 4G |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/QZSS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RR-HH from ZEBRA ENTERPRISE MC-A7 and similar brands
RFD40 PREMIUM STD RANGE CIRCULAR POLARIZED ANTENNA UHF RFID

RFD40 PREM PLUS STD RANGE TAA

RFD40 PREMIUM PLUS STD RANGE CIRCULAR POLARIZED ANTENNA UHF RFID
More from ZEBRA ENTERPRISE MC-A7
Other products available from this brand

RS2100 WEARABLE SCANNER SE4770 2D IMAGER INTEG BATT WW HAND MNT

TC22 WLAN WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC 2-PIN STD

TC22 WLAN WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC

TC27 WWAN 5G WIFI6 SE4710 6IN DISP 6GB/64GB 16MP RFC 5MP FFC
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.