
TALL RISER PANELS HOT/COLD AISLE CONTAINMENT SYSTEM SET OF 2
TALL RISER PANELS HOT/COLD AISLE CONTAINMENT SYSTEM SET OF 2
Key Features
- Riser panels designed for standard-width 300 mm rack coolers
- Fill gap between rack coolers and aisle containment system's telescopic beams
- Minor assembly required using the included hardware
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Riser Panels Designed for Standard-Width 300 mm In-Row Air Conditioners
These SmartRack® riser panels attach to the underside of the Tripp Lite aisle containment system's upper support beams. This is to fill the gap between the telescopic beams (SRCTMTTLBM, sold separately) and your rack cabinets. All necessary installation hardware is included. The 6U SRCTMTR300TL measures 300 millimeters (12 inches) wide and 265 millimeters (10.4 inches) high to fit 42U standard-width in-row air conditioners.
Tripp Lite's Aisle Containment System Manages Airflow for More Cooling Efficiency
Upon installation in your data center or server room, the modular, easy-to-assemble Aisle Containment System contains the air in a hot aisle or cold aisle, essentially creating a room within the aisle, while still keeping the aisle accessible. No costly contractor or HVAC specialist is required to install the system, which can be expanded or adapted to meet your needs. Assorted frame kits, beam kits, sliding double-door kits, roof panel kits and adapter riser panel kits (all sold separately) are necessary to assemble a hot or cold Aisle Containment System that accommodates the dimensions of your aisle and the rack enclosures within it.
Tech Specs
| Depth | 1.6" |
|---|---|
| Width | 12.1" |
| Height | 10.4" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | Tall Riser Panels For Hot/Cold Aisle Containment System |
| Product Type | Riser Panel |
| Compatibility | Aisle Containment System |
| Product Color | Black |
| Product Family | SmartRack |
Show all 22 specsShow fewer
| Device Supported | Rack |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>Tall Riser Panels For Hot/Cold Aisle Containment System</li> <li>2 x M6 x 16 Screws</li> <li>2 x M6 Hex Nuts</li> <li>4 x M6 x 12 Self-tapping Screws</li> <li>6 x M6 Washers</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
| Product Material | Powder Coated Steel |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 2 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRCTMTR300TL |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Additional Warranty Information | 5 Year Product Warranty Period (Worldwide) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AIRCND from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

ROOF PANEL KIT HOT/COLD AISLE CONTAINMENT SYSTEM 300MM COOLER

EMERGENCY FALLBACK VENTILATION SYSTEM SRCOOL3KTP AIR CONDITIONER

EXHAUST DUCT KIT FOR SRCOOL3KTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.