
EMERGENCY FALLBACK VENTILATION SYSTEM SRCOOL3KTP AIR CONDITIONER
EMERGENCY FALLBACK VENTILATION SYSTEM SRCOOL3KTP AIR CONDITIONER
Key Features
- Performs in conjunction with the SRCOOL3KTP top-of-rack air conditioner
- Keeps rack equipment safely functioning in case of temporary cooling loss
- Integrates with SRCOOL3KTP's remote management with no special configurations
- Easy to install with included hardware and external power supply
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Allows Hot Air Trapped Inside a Rack Enclosure to Vent Out During Power Emergencies
This SmartRack® emergency fallback ventilation system works in conjunction with the SRCOOL3KTP Top-of-Rack Precision Cooling Air Conditioner (sold separately) to help prevent rack equipment from overheating in case of a cooling system failure. If the SRCOOL3KTP malfunctions due to power failure, the SRCOOLTMVENT's embedded thermal sensor triggers a lid release, allowing the hot air within the rack to dissipate. An SNMP alert via the SRCOOL3KTP's remote management will notify you that the vent has opened.
Easy to Install with Included Hardware
The SRCOOLTMVENT inserts easily into the SRCOOL3KTP's reserved slot using the included mounting screws and can be retrofitted into existing installations. A 12V DC power supply is also included.
Tech Specs
| Depth | 30.1" |
|---|---|
| Width | 56.6" |
| Height | 8.7" |
| Brand Name | Eaton |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | Emergency Fallback Ventilation System for SRCOOL3KTP Air Conditioner |
| Product Type | Emergency Fallback Ventilation System |
| Input Current | 1 A |
Show all 25 specsShow fewer
| Input Voltage | 100 V AC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | SRCOOLTMVENT |
| Product Family | SmartRack |
| Package Contents | <ul><li> Emergency Fallback Ventilation System for SRCOOL3KTP Air Conditioner</li><li> Emergency Vent assembly</li><li> 6 x Mounting Screws</li><li> External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 1A; Output: 12V 2.5A)</li><li> Installation Instructions</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Monitor |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 17.20 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRCOOLTMVENT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AIRCND from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


TALL RISER PANELS HOT/COLD AISLE CONTAINMENT SYSTEM SET OF 2
ROOF PANEL KIT HOT/COLD AISLE CONTAINMENT SYSTEM 300MM COOLER

EXHAUST DUCT KIT FOR SRCOOL3KTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.