
SURFACE LAPTOP 7 15IN ELI/64/1TB CM 64GB 1TB SC ENGLISH W
SURFACE LAPTOP 7 15IN ELI/64/1TB CM 64GB 1TB SC ENGLISH W
Key Features
- Designed for AI-first computing, Snapdragon X Elite delivers on-device machine learning, enterprise-grade security, and seamless responsiveness
- The 15" 2496 x 1664 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 22 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surface Laptop is a Copilot+ PC.
Surface LaptopNot just faster. Smarter. The AI-acceleratedSurface Laptop 7th Edition, a Copilot+ PC, puts next-generation performance and Copilot+ experiencesat your fingertips so you can work, play, and create without limits.
Tech Specs
| Depth | 9.4" |
|---|---|
| Width | 13" |
| Height | 0.72" |
| Chipset | Qualcomm |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| NPU Name | Hexagon |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Microsoft |
| Brightness | 600 Nit |
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | sRGB |
Show all 61 specsShow fewer
| Copilot Key | Yes |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 15" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Line | Surface Laptop 7 |
| Product Name | Surface Laptop 7 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Cover Material | Anodized Aluminum |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Snapdragon X Elite |
| Product Family | Surface Laptop 7 |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Package Contents | <ul><li> Surface Laptop 7 Notebook</li><li> Standard Battery</li><li> AC Adapter</li><li> Quick Start Guide</li><li> Safety and Warranty Documents</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Screen Resolution | 2496 x 1664 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 3.67 lb |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | EP2-37384 |
| Maximum Battery Run Time | 22 Hours |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | PixelSense Flow |
| Graphics Controller Model | Adreno GPU |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | <p>1-year limited hardware warranty</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from MICROSOFT SURFACE and similar brands
More from MICROSOFT SURFACE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





