
SURFACE PRO 11 5G PLS/16/256 SNAP WIN11 PLATINUM
SURFACE PRO 11 5G PLS/16/256 SNAP WIN11 PLATINUM
Key Features
- Boost creativity using Copilot+ PC tablets, delivering on-device AI for image generation, translations and quick context-aware actions
- Oryon CPU delivers extreme tablet performance with custom ARM architecture and 3nm efficiency
- 16 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 13" screen with PixelSense resolution offers stunning clarity for movies and shows while staying portable
- Tablet offers lightweight portability and intuitive touch interface, perfect for browsing, streaming, reading & everyday mobile tasks
- Deca-core (10 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- 3.40 GHz processor with 16 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- LCD display provides long-lasting performance with reduced screen burn-in for dependable usage
- Corning Gorilla Glass 5 feature boosts productivity while maintaining dependable performance for all your needs
- Bluetooth provides energy-efficient data transfer for longer battery life and reliable performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The power of Surface for Business | Unlock productivity superpowers
Unlock a new, unique set of features to help you stay one step ahead with Cocreator and Live Captions. With unique AI experiences, you can uncover new opportunities, solve problems faster, and create compelling content.
The most advanced Windows protection by default
Copilot+ PCs provide the highest level of Windows security against evolving threats.
Easier to service
Get more out of your device with built-in access to repair instructions. Clear icons in Surface Pro for Business identify the number of screws and driver types needed for key components.
Lightning-fast speeds and AI-accelerated power | Unleash unprecedented speed
With blazing-fast processing power, breeze through the toughest tasks-up to 90% faster than Surface Pro 9.
All-day battery life
Up to 14 hours of battery keeps you in your flow, and enjoy less down-time charging.
Streamline tasks with a smarter PC
The most powerful NPU available for a Windows PC unlocks unique AI features that make your device smarter and faster.
Next-generation security
Microsoft Pluton Technology is a built-in security processor, making it harder to hack and easier to update.
Accelerate your productivity and creativity with Copilot | Enhance your camera feed with AI
AI-powered, unique Windows Studio Effects combined with the ultra-wide Quad-HD Surface Studio camera provides a new way to present yourself in calls, including automatic framing.
Get answers to tough questions
Copilot can help you find the answers you need, summarize important points, and compare, analyze, and visualize your data.
Summarize handwritten notes
With Slim Pen, write notes in OneNote, then get help from Copilot to summarize them.
Jumpstart your creative process
Copilot for Microsoft 365 can help you draft, rewrite, and summarize text in Word, bring your ideas to life in PowerPoint, and analyze and explore data in Excel.
Turn your ideas into images
Describe or draw your vision and watch live Cocreator generate an interpretation of it. Create images in Cocreator through two inputs: drawing and text prompt to co-create with your device
Unmatched flexibility | Find your perfect angle
Adjust the built-in fluid kickstand up to 165 degrees to take notes from anywhere at the most comfortable angle.
Adaptable typing anywhere
Pair your device with Surface Pro Flex Keyboard for Business, which works attached or detached to adapt to any location.
See better in any lighting
Optional OLED and HDR deliver new levels of peak brightness for better viewing. Adaptive color provides greater accuracy.
Seamless connectivity unleashed
Stay connected with Wi-Fi 7
The fastest wireless connection with more efficient bandwidth. Optional 5G available.
Effortless pairing
Two USB-C 4 ports support charging, fast data transfers, up to three 4K monitors, and accessory pairing
Built for security, designed for trust | Easy, secure, passwordless sign-in
Sign in instantly and securely without a password using Windows Hello with facial recognition or use the built-in NFC reader to sign in with your badge.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 11.3" |
| Width | 8.2" |
| Height | 0.4" |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| Features | Volume Control Button |
| NPU Name | Hexagon |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Microsoft |
| Brightness | 600 Nit |
| USB Type-C | Yes |
Show all 79 specsShow fewer
| Color Gamut | sRGB |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Size | 13" |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Surface Pro 11 |
| Product Name | Surface Pro for Business, Copilot+ PC | Snapdragon |
| Product Type | Tablet |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Snapdragon X Plus |
| Product Color | Platinum |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Oryon |
| Product Family | Surface Pro 11 |
| WWAN Supported | Yes |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Package Contents | <ul><li>Surface Pro for Business, Copilot+ PC | Snapdragon</li><li>Quick Start Guide</li><li>Safety and Warranty Documents</li><li>39W Power Supply</li><li>Sim Card Access Tool</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Screen Resolution | 2880 x 1920 |
| Software Included | <ul><li>Preloaded Microsoft 365 Apps</li><li>Microsoft 365 Business Standard</li><li>Microsoft 365 Business Premium</li><li>Microsoft 365 Apps 30-day trial</li></ul> |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C/USB4 Ports |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Charging Interface | USB Type C |
| SIM Size Supported | eSIM |
| Cellular Generation | 5G |
| Display Screen Type | LCD |
| Pixel Density (ppi) | 267 |
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Weight (Approximate) | 1.97 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 39 W |
| Number of Touch Points | 10-point |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ZEW-00001 |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Display Screen Technology | PixelSense |
| Operating System Platform | Windows |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 39 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Maximum Web Surfing Battery Time | 9 Hours |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from MICROSOFT SURFACE and similar brands
More from MICROSOFT SURFACE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





