
SURFACE LAPTOP 7 13.8IN INTEL CU5/16/256WIN11 PLATINUM
SURFACE LAPTOP 7 13.8IN INTEL CU5/16/256WIN11 PLATINUM
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 13.8" 2304 x 1536 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 20 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surface Laptop for Business, Copilot+ PC | Intel
Surface Laptop for Business, 7ᵗʰ Edition, the first Copilot+ PC built exclusively for business with Intel® Core™ Ultra processors (Series 2). Tackle demanding workloads with powerful performance, all-day battery life and new, unique AI experiences only available on Copilot+ PCs that help make your device smarter, faster and more creative.
Tech Specs
| Depth | 8.7" |
|---|---|
| Width | 11.9" |
| Height | 0.69" |
| Chipset | Intel |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Microsoft |
| Brightness | 600 Nit |
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | sRGB |
Show all 68 specsShow fewer
| Copilot Key | Yes |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 13.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Line | Surface Laptop 7 |
| Product Name | Surface Laptop 7 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Platinum |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Cover Material | Anodized Aluminum |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | Surface Laptop 7 |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 236V |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Package Contents | <ul><li> Surface Laptop 7 Notebook</li><li> Standard Battery</li><li> Power Supply</li><li> Quick Start Guide</li><li> Safety and Warranty Documents</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Screen Resolution | 2304 x 1536 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 201 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 2.97 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 39 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | EP2-33242 |
| Maximum Battery Run Time | 20 Hours |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | PixelSense Flow |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TAB-PC from MICROSOFT SURFACE and similar brands


SURFACE PRO 12IN SD P/16/512 CM SC PLATINUM

SURFACE PRO 11 PLS/16/256 SNAP PLATINUM

SURFACE LAPTOP 7 13IN SNAP PLS/16/256 WIN11 PLATINUM
More from MICROSOFT SURFACE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

