
SURFACE LAPTOP 5G 13.8IN INT C5/32/256CM WIN11 PLATINUM
SURFACE LAPTOP 5G 13.8IN INT C5/32/256CM WIN11 PLATINUM
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 13.8" 2304 x 1536 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 20 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surface Laptop for Business
AI-powered and built for business, Surface Laptop in 13.8-inch and 15-inch models, delivers big performance and AI experiences with the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2) in an elegant design.
Surface Copilot+ PCs, designed for business
Built for business with Intel® Core™ Ultra processor (Series 2), Surface Laptop (7th Edition) offers exceptional AI-enabled performance for collaboration, creativity, and productivity.
Performance built in
Move at the speed of opportunity with advanced connectivity, long battery life, and local AI processing.
Peak productivity
Run multiple applications across two external monitors, join Teams calls, and have more bandwidth to run local AI workloads.
Tech Specs
| Depth | 8.7" |
|---|---|
| Width | 11.9" |
| Height | 0.69" |
| Chipset | Intel |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Microsoft |
| Brightness | 600 Nit |
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | sRGB |
Show all 66 specsShow fewer
| Copilot Key | Yes |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 13.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Line | Surface |
| Product Name | Surface Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Platinum |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Cover Material | Anodized Aluminum |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | Surface |
| WWAN Supported | Yes |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Package Contents | <ul><li>Surface Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>Power Adapter</li><li>Quick Start Guide</li><li>Safety And Warranty Documents</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Screen Resolution | 2304 x 1536 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 201 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 2.97 lb |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Included Charger Power | 39 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | EP2-37083 |
| Maximum Battery Run Time | 20 Hours |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | PixelSense Flow |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in NOTEBK from MICROSOFT SURFACE and similar brands
More from MICROSOFT SURFACE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





