
SURFACE LAPTOP 13IN SDP/16/256 CM SC ENGLISH PLATINUM METAL
SURFACE LAPTOP 13IN SDP/16/256 CM SC ENGLISH PLATINUM METAL
Key Features
- Snapdragon X Plus delivers 45 TOPS AI acceleration with Hexagon NPU, enabling Copilot+ PCs to run advanced productivity tools
- The 13" 1920 x 1280 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 23 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surface Laptops are sleek, light, and fast. With built-in AI, Copilot+ PC experiences, and all-day battery, they're built to keep up from anywhere.
Surface Laptop - Now in 13-inch | Gorgeous at every angle
Available with 13-inch, 13.8-inch, and 15-inch PixelSense touchscreens, you'll get outstanding HDR performance, incredible battery life, and AI-accelerated Copilot+ PC experiences.
Tech Specs
| Depth | 8.4" |
|---|---|
| Width | 11.2" |
| Height | 0.61" |
| Chipset | Qualcomm |
| Features | Anti-reflection |
| NPU Name | Hexagon |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Microsoft |
| Brightness | 400 Nit |
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | sRGB |
Show all 74 specsShow fewer
| Copilot Key | Yes |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size | 13" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Line | Surface Laptop (2025) |
| Product Name | Surface Laptop (2025) Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Platinum |
| Battery Weight | 6.98 oz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Cover Material | Anodized Aluminum |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Snapdragon X Plus |
| Product Family | Surface Laptop (2025) |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | X1P-42-100 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Surface Laptop (2025) Notebook</li><li>Lithium Ion Battery</li><li>USB-C Charging Cable</li><li>Surface 45W USB-C Wall Charger</li><li>Quick Start Guide</li><li>Safety and Warranty Documents</li></ul> |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| Pixel Density (ppi) | 178 |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Weight (Approximate) | 2.69 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Included Charger Power | 45 W |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | EP2-33442 |
| Maximum Battery Run Time | 23 Hours |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | PixelSense |
| Graphics Controller Model | Adreno Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English (US)/Canadian French/Mexican Spanish |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from MICROSOFT SURFACE and similar brands
More from MICROSOFT SURFACE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





