
DIGITAL TEMPERATURE/HUMIDITY METER - PORTABLE THERMOMETER
$36.29
SMART WRLS LIGHT SWITCH DIMMER
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Convenient Lighting Customized to Your Life
Kasa Lighting SceneControl groups of lights with a single tap from the Kasa app.
Gentle Off
Use "Gentle Off" to fade lights as your child falls asleep or allow yourself time to exit a room without bumping into things.
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 3.4" |
| Height | 5" |
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | Kasa Smart |
| Dimmer Type | Tap |
| Switch Type | Tap |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Rating | 300 W |
| Product Name | Kasa Smart Wi-Fi Light Switch, Dimmer |
| Product Type | Wireless Dimmer/Switch Combo |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | White |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul> <li>Kasa Smart Wi-Fi Light Switch, Dimmer</li> <li>1 x Wall Plate</li> <li>2 x Wire Nuts</li> <li>Quick Installation Guide</li> <li>Wiring labels</li> </ul> |
| Application/Usage | Home Appliance |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz |
| Controllable Function | Light Control |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | HS220 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
More in HACTLR from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands
Other products available from this brand




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.