SMART CARDER READER
SMART CARDER READER
Key Features
- Elegant casing design
- Easy installation, safe and reliable
- Simple and convenient operation method
- ID card standard, Mifare card optional
- Full door lock control system
- Wiegand out to connect with control panel
- Wiegand in to construct master and slave system
- Audio prompt and LED feedback guide the user to operate
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
CAC USB Smart Card Reader
CAC ( Common Access Card) smart card reader is an easy-to-install USB device suited for all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications.
Card compatibility
Support banks, post office, chip cards issued all over the country. Can be used for CAC (Common Access Card), Government ID, and National ID. For all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications: ActivClient, AKO, OWA, DKO, JKO, NKO, BOL, GKO, Marinenet, AF Portal, Pure Edge Viewer, ApproveIt, DCO, DTS, LPS, Disa Enterprise Email etc. Compatible with a wide variety of smart card operations for digital authentication and security, Network ATM transfer, payment, balance inquiries, Tax, water, electricity payment, Credit card bill payment, cash card payment.
Plug and Play
Plug and Play, no driver needed.
Tech Specs
| Depth | 3.3" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 0.4" |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Smart Card Reader |
| Product Type | Smart Card Reader |
| Product Model | SCR-100 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Media Supported | Contact |
| Application/Usage | Banking |
| Platform Supported | Mac |
Show all 19 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.12 oz |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SCR-100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Operating System Compatibility | Windows 2000 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RR-FM from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.